Autor fotografie: Montreuxconvention / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: RFA Proteus
Ochrana evropské kritické podmořské infrastruktury je v plenkách a Rusko důkladně monitoruje úplně vše pod vodou. Když bude Kreml chtít, bude vymalováno. A žádoucí plavidla jako RFA Proteus se nestaví.
Vyšetřování havárie plynovodu Nord Stream vysublimovalo podle AP News do ztracena. Švédsko i Dánsko po rozsáhlém vyšetřování skončily u toho, že netuší, zda se jednalo o trestný čin. Viník neexistuje a pokud ano, pak to byl s největší pravděpodobností státní aktér. Lépe řečeno všichni potichu mluví o tom, že za sabotáží stálo Rusko nebo Ukrajina. Předpokládá se, že další země, která vyšetřuje havárii, tedy Německo, skončí u stejných závěrů. K výbuchu na podmořském vedení došlo v době nejintenzivnější snahy se odstřihnout od ruských zdrojů. V souvislosti s tím se krásně ukázaly role Angely Merkelové a Gerharda Schrödera ve vztahu k Rusku.
Nord Stream a Špicberky jako memento, RFA Proteus je jen jeden
Jenže Nord Stream není jediný. Voxpot uvádí incident z ledna 2022 opět v souvislosti s ruskou aktivitou. Dvakrát po sobě byl poškozen podmořský kabel mezi Norskem a Špicberky. Jedná se o datové spojení formou dvou kabelů. Kdyby došlo k poškození obou, Špicberky by se ocitly zcela odříznuté od světa. Dva měsíce předtím se ztratila čtyři kilometry dlouhá část onoho kabelu. Přírodní vlivy byly vyloučeny. Část zmizelého kabelu se našla na dně moře o jedenáct kilometrů dál. A mimochodem kabely slouží i jako vojenské zařízení pro detekci ponorek. Tedy především ruských ponorek.
Obecně často dochází k poškození těchto kabelů rybářskou činností. Jenže u těchto dvou případů je to vyloučeno. A totéž se zřejmě týká posledního případu, poškození dvou optických kabelů Baltském moři, které spojují Německo s Finskem a Litvu se švédským Gotlandem. Opět se předpokládá sabotáž. Čí asi? Možná Číny. Anebo kooperace Moskvy a Pekingu. V roce 2017 zahájila Velká Británie přestavbu experimentálního plavidla RFA Proteus. Ta má být upravena jako víceúčelová loď pro sledování oceánů. Do služby formálně vstoupila v roce 2023. Jedná se o reakci Britů na vzrůstající ohrožení podmořské infrakstruktury. V zásadě se jedná o mateřskou loď pro podmořské drony, které mají monitorovat kabely, ropovody a plynovody.
Jenže takovýchto plavidel je kritický nedostatek a Rusko si je velmi dobře vědomo absolutní závislosti Evropy na kritické podmořské infrastruktuře. Je třeba si uvědomit, že RFA Proteus je pouze experimentální plavidlo a vůbec není součástí válečného námořnictva, tedy Royal Navy. Loď je vybavena jeřábem o nosnosti 120 tun a zřejmě disponuje třemi velkými podmořskými drony Kongsberg HUGIN, jež jsou schopné provádět sledování až v hloubce 6 000 metrů. Celosvětově se délka podmořských kabelů odhaduje na 1,2 milionu kilometrů, v Evropě se to neví, ale málo to nebude. Kolik by bylo třeba RFA Proteus k jejich ochraně? A že ta ochrana je žádoucí.
![FMT / Public domain Pokládání Nord Streamu](//www.securitymagazin.cz/images/textiky/Germany-Russia-sanctions-AP221219.jpg)
Ruská špionáž s loděmi duchů
Francouzská verze Euronews se ve svém textu o lodích duchů v Baltském moři zaměřila na činnost malých ruských plavidel. Vycházela z ojedinělého dokumentu státních médií Švédska, Finska, Norska a Dánska. Výsledky jsou skličující. Proč lodě duchů? Mají vypnutý identifikační systém. A soustavně mapují větrné farmy na moři, plynovody, elektrické kabely, internetová spojení. Veškerou důležitou infrastrukturu. A Francouzi citují Anderse Henriksena z dánské policejní zpravodajské služby: „V případě konfliktu se Západem jsou připraveni a vědí, kde zasáhnout, pokud chtějí paralyzovat dánskou společnost.”
Na lodích jsou ozbrojení muži s neprůstřelnými vestami. A celkově je zmiňováno až padesát různých plavidel, která se zabývají stejnou činností. Tedy špionáží. Sovětský svaz se vždy soustředil na diverzi a špionáž. Rusko to převzalo. A celá situace nepochybně akceleruje s tím, že díky konfliktu na Ukrajině je zjevná jedna věc. V konvenčním konfliktu Kreml není pro Evropu skutečná hrozba. Hrozbou jsou jaderné zbraně a kromě této špionáže také kybernetické útoky. Snaha se bránit těmto útokům je v Evropě zjevná. Ovšem s podmořskou kritickou infrastrukturou je to už mnohem horší.
K tomu všemu se nyní přidal 25. prosinec a další poškození kritické infrastruktury mezi Finskem a Estonskem. Finové tentokráte neváhali a podle Novinek.cz zadrželi ruský tanker Eagle-S. Ten se ukázal jako jasná součást flotily duchů. Jedná se o čistokrevné špionážní plavidlo. Tanker zřejmě úmyslně táhl kotvu po dně a přerušil optické kabely. Plavidlo mělo vybavení z Turecka a radisté byli z Ruska, Indie a právě Turecka. Rusko prostě nespí.