Norsko posílá do Arktidy špionážní loď. Putinovi navzdory.

Norsko posílá do Arktidy špionážní loď. Putinovi navzdory.
Autor fotografie: http://forsvaret.no/|Popisek: Ilustrační foto
16 / 12 / 2014, 19:15

16.12.2014 / Snaha Ruska o posílení vojenského vlivu v Antarktidě se nelíbí především Norsku. Jsou za tím nová naleziště ropy.
Zdroj: Dagbladet Finnmarken, Lidovky.cz, foto: forsvaret.no

Tahanice a vzájemné provokace mezi Ruskem a členskými státy NATO budou pokračovat i v budoucnosti. O těchto provokacích jsme psali v článku Putinovy nebezpečné hrátky s vojenskými letadly nad Evropou.

Norsko chce mít ale kontrolu nad svými zájmy v Arktidě, v Barentsově moři a hodlá i nadále monitorovat ruskou vojenskou činnost v blízkosti svých hranic. Marjata nahradí jinou loď stejného jména, která má domovský přístav v Kirkenese. Podobná plavidla nebyla, ani v době studené války, vybavená zbraňovými systémy a sloužila pouze pro špionážní účely. Norské námořnictvo chce tuto, již čtvrtou špionážní loď Marjata, dát do provozu v roce 2016. Její cena je 1,5 miliardy norských korun (4,4 miliardy Kč).

Norská vláda předpokládá, že přítomnost lodi sníží napětí s Ruskem, protože může zabránit případným nedorozuměním. Prozatím ale napětí mezi oběma zeměmi stoupá; média spekulují, že za tajným sledováním vládních činitelů v Oslu mohou být i zájmy Moskvy (psali jsme v článku Norští novináři odhalili tajné odposlechy mobilních telefonů v centru Osla. Kdo sleduje premiéra?)

Hlavním posláním špionážní lodě Marjata je především sledování ruských aktivit v Arktidě. Ruský prezident Putin opakovaně usiluje o posílení vojenské přítomnosti v oblasti. Pravým důvodem je však fakt, že v Arktidě se nachází až 30% světových zásob ropy.

Video, zdroj: //forsvaret.no/sites/video/PublishingImages/nytt-etterretningsfartoy/nytt-etterretningsfartoy.mp4

Psali jsme také:

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

Tagy článku