Norsko propustilo na svobodu radikálního muslimského duchovního

Norsko propustilo na svobodu radikálního muslimského duchovního
Autor fotografie: Wikipedia / Frida Torring |Popisek: Mullah Krekar (born Najmuddin Faraj Ahmad July 7, 1956) during a demonstration against Quran burning in Oslo, Norway.
01 / 12 / 2016, 08:15

Norská prokuratura včera nařídila propustit iráckého muslimského duchovního mullu Krekara. Podle tiskových agentur tak rozhodla poté, co italské úřady stáhly žádost o jeho vydání.

ČTK - O extradici požádaly před rokem kvůli podezření, že Krekar je vůdcem teroristické sítě, která je napojená na organizaci Islámský stát a má teroristické buňky v řadě evropských zemí.

 

Nyní šedesátiletý mulla Krekar přišel do Norska jako kurdský uprchlík z Iráku v roce 1991. Loni byl odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že chválil zmasakrování redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. Podle italských vyšetřovatelů řídil džihádistickou buňku přímo z vězení.

Norský nejvyšší soud před týdnem definitivně schválil Krekarovo vydání. Itálie ale svou žádost posléze bez udání důvodu stáhla.

Mulla Krekar byl v minulosti vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida a v Norsku byl již dříve vězněn za opakované výhrůžky smrtí norským politikům. Do Iráku ale nebyl deportován, protože tamní úřady nebyly s to zaručit, že tento duchovní, který je na teroristickém seznamu USA a OSN, nebude popraven.

Loni v listopadu podnikli policisté v šesti evropských zemích zátah proti zmíněné islamistické síti vedené údajně mullou Krekarem a vydali zatykače na 17 osob, z nichž pak 13 dopadli. Šest podezřelých bylo zadrženo v Itálii, čtyři v Británii a tři v Norsku, většinou mezi nimi byli iráčtí Kurdové.

Podle italských úřadů má tato síť za cíl násilně svrhnout vládu v iráckém Kurdistánu a nahradit ji chalífátem. Rovněž prý plánovala teroristické činy v Evropě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.