Norsko zvyšuje ochranu arktického globálního úložiště semen před klimatickými změnami

Norsko zvyšuje ochranu arktického globálního úložiště semen před klimatickými změnami
Autor fotografie: Global Crop Diversity Trust |Popisek: Vstup do úložiště
21 / 05 / 2017, 10:15

Norsko posiluje protipovodňové zábrany ve svém globálním úložišti semen na arktickém souostroví Svalbard poté, co voda minulý rok natekla do vstupního tunelu.

Skladovací prostory hluboko uvnitř hory jsou navrženy tak, aby se zachovaly základy světové úrody před budoucími katastrofami. Vysoké teploty loni způsobily tání permafrostu a voda natekla do přístupového tunelu.

DSC_0883lowres

Žádná semena nebyla poškozena, ale zařízení má mít nové vodotěsné stěny v tunelu a odvodňovací příkopy venku.

Úložiště skladuje semena z 5 000 druhů plodin z celého světa. Vysušené a zmrazené by měly přežít stovky let. Ačkoli většina zemí udržuje své vlastní zásoby hlavních odrůd, globální úložiště působí jako záložní, pokud by došlo ke ztrátě semen nějaké země v důsledku přírodní nebo umělé katastrofy, vzorky uložené v arktické oblasti by mohly být použity k jejich regeneraci.

DSC02937lowres

Podle vědců se jedná o nejdůležitější místnosti na celém světě.

Mluvčí norské vlády Hege Njaa Aschim řekla BBC, že důvodem, proč bylo úložiště postaveno na Svalbardu bylo, že permafrost byl považován za trvalý. Problémy se objevily loni v říjnu, kdy teploty místo aby byly -10 ° C nebo nižší, tak se pohybovaly kolem 0 ° C.

„Bylo to jako mokrá léto v Norsku,“ řekla BBC. „Uvnitř hory je to bezpečné, ale problémy byly jen venku a v přední části tunelu, kde je vstup. Takže ano, možná se něco změnilo v permafrostu, ale nevíme co, a výzkumníci v oblasti klimatu to zjišťují. Musíme jim pečlivě naslouchat.“

Nová opatření zahrnují odvodňovací příkopy zabraňující hromadění vody kolem přístupového tunelu. Vodotěsné zdi uvnitř samotného tunelu budou poskytovat další ochranu úložišti. Mimo to bude vývoj permafrostu na Svalbardu sledovat agentura provozující úložiště.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.