Norští novináři odhalili tajné odposlechy mobilních telefonů v centru Osla. Kdo sleduje premiéra?

Norští novináři odhalili tajné odposlechy mobilních telefonů v centru Osla. Kdo sleduje premiéra?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
16 / 12 / 2014, 17:15

16.12.2014 / Novináři z norského deníku Afteposten dnes zveřejnili šokující informace o tajných odposleších prostřednictvím mobilních stanic umístěných v centru Osla, v blízkosti největších obchodních korporací a vládních úřadů.
Zdroj: AFTENPOSTEN, ECHO24

O tom, že v současnosti se všichni snaží získat informace o všem a o komkoliv, jsme psali v článku Paranoia 21. století - všichni všechny odposlouchávají a sledují. Teď i GIBS.

Současná situace připomíná skutečně Orwellovský stát. Pokud si  chce běžný občan z bezpečnostních důvodů monitorovat svůj majetek kamerou, ale v záběru je veřejné prostranství, má problémy nejen s Úřadem pro ochranu osobních údajů, ale i s policií.

Na druhou stranu státy a vládní instituce šmírují kohokoliv ostošest a ještě se sledují vzájemně mezi sebou. Stejně tak vlády na celém světě. Beztrestně. Kdykoliv. S odvoláním na "národní" nebo "bezpečnostní" zájmy.

Na webových stránkách deníku AFTENPOSTEN norští novináři  () zveřejnili obsáhlý dokument, ve kterém popisují použité technologie i zjištěná fakta.

Řada z nejdůležitějších státních institucí se nachází v okruhu jednoho kilometru: kancelář předsedy vlády, ministerstvo obrany, parlament a centrální banka. V této oblasti pracují ministři, státní tajemníci, členové parlamentu, státní úředníci, manažeři firem a další zaměstnanci.

Podle novinářů v této oblasti někdo nainstaloval tajné vysílače, které se s největší pravděpodobností chovají jako falešné mobilní základnové stanice, které mohou sledovat všechny mobilní aktivity v okolí. Pomocí sledovacího zařízení je možné monitorovat pohyb osob v okolních budovách, je možné zvolit konkrétní osoby k odposlechu a sbírat data z jejich smartphonů. 

Novináři provedli vůbec první sledování aktivních mobilních sledovacích zařízení v Oslu. Měřením zjistili, že tyto falešné základnové stanice jsou umístěny POUZE v bezprostřední blízkosti několika významných budov v hlavním městě.

V článku podrobně popisují metodu, jak k tomuto podezření dospěli. Prostřednictvím šifrovaných mobilních telefonů (CryptoPhone 500) dva měsíce  monitorovali podezřelou mobilní aktivitu. Spolupracovali s bezpečnostními společnostmi Aeger Group a Cepia Technologies, které disponují měřicími přístroji pro lokalizaci těchto základnových stanic. Měření indikovala v centru Osla jejich aktivitu "s velmi vysokým stupněm pravděpodobnosti".

Vysílače v těchto stanicích byly zapnuté a byly schopné registrovat všechny mobilní telefony, které byly v jejich dosahu. Podle odborníků se jedná o velmi vyspělé systémy s cenou od 85 tisíc do 330 tisíc dolarů, které ale nejsou volně dostupné soukromým osobám v členských zemích NATO.

Přestože tato zařízení mohou být instalována norskými orgány činnými v trestním řízení, vládními zpravodajskými službami nebo norským NBÚ nedomnívají se novináři, že jsou používána právě jimi.

NBÚ totiž ihned po oznámení těchto podezření zahájil v centru Osla vlastní šetření. Z toho novináři usuzují, že se jedná o nelegální odposlech ze strany některé z nadnárodních společností nebo ze strany cizího státu. A právě druhá možnost se zdá přijatelnější. 

Server Echo24 uvádí v této souvislosti: "Norsko, zakládající člen NATO, se v poslední době zapletlo do několika diplomatických rozmíšek. Například jeho vztahy s Čínou jsou od roku 2010 prakticky na bodu mrazu kvůli udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liou Siao-poovi. Tato skandinávská země se rovněž připojila k unijním sankcím vůči Rusku, ačkoli není členem Evropské unie. Norsko rovněž provádí hlídky v rozsáhlých částech Arktidy, kde monitoruje komerční a vojenskou činnost."

Psali jsme také:

Paranoia 21. století - všichni všechny odposlouchávají a sledují. Teď i GIBS

Policie vám může do počítače nasadit červa. Nevíte o tom a nikdy se to nedozvíte

BIS požaduje osobní údaje klientů bank a údaje z daňového řízení

 

 

 

Tagy článku