Nošení burkin je provokace, která podporuje radikální islám. Většina Francouzů je odmítá

Nošení burkin je provokace, která podporuje radikální islám. Většina Francouzů je odmítá
25 / 08 / 2016, 16:30

Řekl to dnes bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle průzkumu většina Francouzů je pro zákaz nošení muslimských plavek.

Burkini jako téma prezidentských voleb?

Paříž 25. srpna (ČTK) - Krátce před svým dnešním vystoupením na prvním předvolebním shromáždění podle francouzských médií také prohlásil, že v případě znovuzvolení rozšíří v zemi zákazy pro všechny podobné viditelné náboženské symboly. Zdroj: theguardian.com

Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky kromě těla zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej. Některá města ale v posledních týdnech jejich nošení zakázala zvláštní vyhláškou s odůvodněním, že v současné době podobné náboženské symboly mohou vést k veřejným nepokojům.

Podle francouzských médií tak 61letý konzervativní politik opět potvrdil, že kampaň k listopadovým primárkám své strany zaměří hlavně na tvrdý postoj vůči imigraci a na posílení bezpečnosti v zemi, která od začátku loňského roku zažila sérii krvavých útoků islámských radikálů.

"Muslimové jsou ve Francii občané jako všichni ostatní, ale když zde žijí, musejí si osvojit francouzský jazyk a způsob života, ponětí o oblastech a historii Francie," řekl představitel pravicové opozice Sarkozy v rozhovoru pro soukromou televizní stanici TF1. Zdůraznil, že muslimové nemají co "vnucovat své odlišnosti většině" obyvatel.

Sarkozy již dříve uvedl, že v případě zvolení prosadí ve jménu laické podstaty republiky kromě jiného, aby některé školní jídelny již zvlášť nenabízely jídla bez vepřového pro muslimské a židovské děti v duchu jejich víry. Také chce, aby děti, které se narodí ve Francii nelegálním přistěhovalcům, neměli automaticky právo na francouzské občanství, jak je tomu nyní.

Většina Francouzů burkini odmítá

Výsledky aktuálního průzkumu agentury IFOP pro francouzský list  Le Figaro potvrdily, že "pláž není vnímána "oddělené" od veřejného prostoru, a je rovnocenná ulici," tvrdí Jérôme Fourquet z agentury a dodává "Pouze šest procent respondentů uvedlo, že souhlasí s muslimskými plavkami, a zbývajícím 30 procentům dotazovaných to bylo "lhostejné".

Pro zákaz burkin se vyslovilo 68 procent mužů a 60 procent žen, naopak mladá generace ve věku mezi 18 a 24 roky podporovala nošení burkin, pro bylo 24 procent respondentů. Fourquet připomněl, že výsledky průzkumu jsou podobné jako u dubnového, kdy se 63 procent respondentů postavilo proti nošení šátků a závojů na ulicích. 

Muslimové zavádějí v Evropě zvyky ze svých zemí

Na YouTube bylo včera zveřejněno video, na kterém je vidět, jak se muslimští muži chovají k ženě, která není oblečena do tradičního muslimského oděvu, a je "jen" v evropském" oblečení. Zarážející je, že video bylo natočeno v jedné z nejliberálnějších muslimských zemích, v Alžíru, kde je nošení hidžábu považováno za individuální svobodu ženy.

 

Tagy článku