Nošení roušek: lidé jsou většinou ukáznění, incidentů je málo, ukázala zpětná vazba pracovníků SECURITAS ČR

Nošení roušek: lidé jsou většinou ukáznění, incidentů je málo, ukázala zpětná vazba pracovníků SECURITAS ČR
22 / 09 / 2020, 09:00

Bezpečnostní agentura SECURITAS ČR o víkendu požádala své vybrané pracovníky ostrahy v supermarketech a vlacích o zpětnou vazbu ke znovu zavedené povinnosti nošení roušek. Interní průzkum ukázal, že veřejnost vesměs nařízení dodržuje a vážných „odpíračů“ je málo. Bezpečnostní pracovníci se spíš potýkají se zmateností lidí, kterým je třeba pravidla lépe vysvětlit.

Symbolem návratu plošných opatření proti koronaviru se stalo nošení roušek ve veřejných budovách a v dopravních prostředcích. Společnost SECURITAS ČR, která se stará o ostrahu stovek komerčních objektů a veřejných budov v České republice, proto požádala své vybrané zaměstnance o rychlou zpětnou vazbu týkající se ukázněnosti návštěvníků obchodů s potravinami a cestujících ve vlakové dopravě. Zpětnou vazbu měli pracovníci poslat na základě svých zkušeností ze soboty 19.9. a neděle 20.9.

Supermarkety a vlaky: vážných odpíračů je minimum

Podle dat zaslaných od šesti vedoucích ostrahy v supermarketech v Praze se ukázalo, že nasazení roušky musí strážný připomínat v průměru jen v několika případech za směnu a situace, kdy někdo i přes upomínku odmítal masku nosit, se za víkend vyskytly jen dvě.

Podobné výsledky hlásí Tomáš Mika, vedoucí týmu ostrahy SECURITAS ve vlacích Českých drah, který shrnul výsledek zpětné vazby od členů svého týmu slovy: „Lidé nošení roušky ve vlakových spojích, které doprovázíme, většinou dodržují. Důvodem je i důsledný přístup dopravce, který osoby bez roušky může vykázat z přepravy, nebo dokonce vymáhat škodu. Největším problémem je zmatenost lidí, kteří často nevědí, že mají roušku mít, nebo že nestačí ji mít pouze zavěšenou na krku.“

Kontrola versus osobní zodpovědnost

Zpětná vazba od pracovníků ostrahy, kteří mají za úkol kontrolovat dodržování předpisů, samozřejmě neukazuje úplný obraz reality mimo kontrolní body. „Zpětná vazba od kolegů mě potěšila, ale z vlastní zkušenosti vím, že ukázněnost při nošení roušek se horší v místech, kde není dozor. Pokud chceme postupovat v boji proti koronaviru efektivně, chtěl bych v tomto směru apelovat na osobní zodpovědnost každého z nás,“ komentuje Jan Peroutka, výkonný ředitel společnosti SECURITAS ČR.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.