Nouzové zásoby ropy v ohrožení - stát může přijít až o 1,8 miliardy

Nouzové zásoby ropy v ohrožení - stát může přijít až o 1,8 miliardy
Autor fotografie: Pixabay/geralt|Popisek: Ilustrační foto
22 / 04 / 2015, 16:00

AKTUALIZOVÁNO / Česko se bude soudit o ropné rezervy v německým skladech. Pohledávky jsou až 1,8 miliardy korun.

22.4.2015 / Česko se bude soudit o naftu, která je v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní připraví příslušné žaloby, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. 

Insolvenční správce pohledávky Česka vůči zkrachovalé firmě Viktoriagruppe ve výši 1,8 miliardy korun neuznal. Státu teď hrozí, že přijde o desítky milionů litrů nafty uskladněných v Německu. (zdroj: rozhlas.cz)


15.2.2015 / PŮVODNÍ ZPRÁVA:  Přesto, že tajné služby na riziko v minulosti upozorňovaly, české vlády nekonaly.

O problému se státními zásobami nafty určené pro nouzové situace a uskladněné v německých skladech jsme psali v článku z 12. února "Bezpečnostní riziko: jsou ohroženy ropné rezervy ČR?"

Dnes tuto skutečnost potvrdil předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v pořadu České televize "Otázky Václava Moravce":

"Škodu musíme rozdělit do dvou částí. Jednak je to nafta, která je umístěná ve skladu v Krailingu. Tam, když přepočteme evidenční stav na skladové ceny, se bavíme zhruba o jedné miliardě korun. K tomu musíme započítat pohledávky, které budeme uplatňovat po firmě Viktoriagruppe za nezaplacené faktury. Ty jsou v tuto chvíli někde v řádu 200 milionů korun,“

Německý soud totiž zahájil insolvenční řízení s firmou Viktoriagruppe, která uskladnila české nouzové zásoby ropy ve svých skladech v bavorském Krailingu. Podle předsedy SSHR Švagra by tyto zásoby pokryly zhruba dvoudenní spotřebu státu. Podle něj se jedná o jediné státní hmotné rezervy, které jsou uskladněny mimo území ČR. Celkem Česko skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Problém s českou naftou v Německu řeší i předseda vlády Bohuslav Sobotka, který v pátek 13. února požádal, prostřednictvím německého velvyslance von Loringhovena, německé úřady o spolupráci při zajištění převozu ropy ze zásobníků Viktoriagruppe (zdroj: zpravy.e15.cz). Premiér Sobotka uvedl již 18. ledna:

„Minulé vlády tu věc projednávaly, byly varovány a nedokázaly se rozhoupat k žádnému konkrétnímu řešení,......Nemohu vyloučit rizika, která tady existují v důsledku nečinnosti minulých vlád, které byly (tajnými službami) upozorněny na podezřelé okolnosti,“ (zdroj: lidovky.cz)

Nakolik bude úspěšné politické "vměšování" do německé soudní moci, ukáže až čas. Nicméně, kdo z členů bývalých vlád ponese pracovně právní nebo snad dokonce trestně právní odpovědnost?

 

Psali jsme také:

Bezpečnostní riziko: jsou ohroženy ropné rezervy ČR?

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny

Jak by náš svět vypadal, kdyby došla ropa?

Tagy článku