Nová BVP by armáda měla dostat v roce 2020, prohlásil na Žofínském fóru náčelník generálního štábu Aleš Opata

Nová BVP by armáda měla dostat v roce 2020, prohlásil na Žofínském fóru náčelník generálního štábu Aleš Opata
28 / 06 / 2018, 18:30

Náčelník generálního štábu Aleš Opata byl přítomen na dalším Žofínském fóru s názvem Armáda ČR, její modernizace a role našeho zbrojního průmyslu v rámci bezpečnostní situace ve světě. Kromě Opaty přednesli své příspěvky ještě Jiří Hynek, předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, poradce holdingu Omnipol Bohuslav Dvořák, nový ministr obrany Lubomír Metnar, který přijel narychlo, a mluvčí holdingu CSG Andrej Čírtek.

V úvodní řeči se Opata rozhovořil nejprve o bezpečnostních hrozbách, mezi níž řadí Ruskou federaci, hybridní hrozby či kyberterorismus, a pak plynule přešel k prioritám, které by chtěl ze svého titulu prosadit. Ty rozdělil do několika částí - 1. projekty okamžitého dopadu, 2. výstavba sil, 3. modernizace a nákup, 4. systém velení a řízení, 5. nábor personálu. V rámci projektů okamžitého dopadu by měla armáda podle Opaty pořídit vojákům balistické vesty, přilby a přístroje nočního vidění, aby voják ,,nějak" vypadal. V rámci výstavby sil je nutno se soustředit na vytvoření výsadkového pluku, vznik velitelství kybernetických sil a také praporu Host Nation Support.

Opata kladl v dalším bodě, kterým byl modernizace a nákup, akcent na nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Na dotaz Security magazínu Opata odpověděl, že 5 BVP by mělo být dodáno české armádě v roce 2020. Podle náčelníka generálního štábu pak není nejdůležitější samotná dodávka vozidel, ale především jeho životní cyklus, zabezpečení a opravy. Opata hovořil následně ještě o pořízení děla ráže NATO, nákupu víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů MADR. To jsou kromě pořízení BVP podle Opaty klíčové projekty, na něž pak navazují desítky dalších.

V rámci bodu systému velení a řízení zmínil náčelník generálního štábu jeho operační a taktickou úroveň. Důležitá je také reakční schopnost armády. Co se týče náboru personálu, do armády je přijímáno průměrně 2 000 nových vojáků ročně, přičemž cílem je doplnění bojových útvarů a rozšíření aktivních záloh. Opata zmínil skutečnost, že vzhledem k tomu, že armáda je podle průzkumů nejdůvěryhodnější institucí, bere tyto své priority vážně a napne všechny síly k tomu, aby byly splněny.

žofín

Dalším řečníkem byl předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. Ten pojal své vystoupení trochu obecněji, když prohlásil, že bezpečnost státu ,,něco stojí". Pokud chceme, abychom měli bezpečnou zemi, je tak nutné investovat do armády více finančních prostředků. 2% HDP, které mají vynakládat členské státy NATO na obranu, nejsou podle Hynka jen závazkem spojencům, ale především závazkem sama sobě. Bez kvalitní průmyslové základny pak není možné nikdy zajistit nezávislost a použitelnost ozbrojených sil v praxi, konstatoval Hynek. Spolupráce obranného průmyslu a státu je tak v tomto směru klíčová při významné roli tuzemského exportu.

psali jsme: Česká armáda se loni rozrostla o 1353 profesionálních vojáků

Ve svém krátkém exposé hovořil i novopečený ministr obrany Lubomír Metnar, který přijel na Žofínské fórum narychlo.Prioritami Metnara bodu ve střednědobém horizontu podpora obranného průmyslu, zřízení institutu strategického dodavatele, výzkum a vývoj, jakož i moderní technologie. Důraz Metnar kladl také na transparentní procesování klíčových vyzbrojovacích projektů.

Bohuslav Dvořák, který zastupoval průmyslový holding Omnipol, mluvil o zapojení českého obranného průmyslu do evropských obranných projektů. Zmínil dva aktuální projekty Electronic Warfare Capability and Interoperability Programme for future JISR cooperation a projekt s názvem Multinational Aviation Training Centre for Jet Pilot Training. Podle něho je nutné se soustředit na přípravu a výcvik pilotů a navýšení operačních schopností u letectva. Dvořák vyzdvihl dále zejména potřebu větší exportní podpory obranného průmyslu na zahraničních trzích, podporu konkurenceschopnosti a inovací obranného průmyslu.

psali jsme: Armáda koupí letouny CASA a další techniku za více než 100 miliard

Andrej Čírtek, mluvčí CSG, která dnešní Žofínské fórum mimo jiné zašťiťovala, se ve svém krátkém vystoupení zaměřil problematiku českých zbrojařů jako celku. Čeští zbrojaři by podle jeho názoru měli být schopní po ,,domácích úspěších" se prosadit také na zahraničních trzích. Česká republika by pak měla investovat adekvátní finanční prostředky do obrany a modernizace armády a čeští zbrojaři by se měli na této modernizaci podílet co nejvíce. Podle Čírtka se totiž může Česká republika v případě krize spolehnout právě na obranný průmysl.

Celkově vyzněla akce jako soubor určitých vizí a přání jednotlivých vystupujících v rámci armády, které mají ve střednědobém horizontu. Uvidíme, zda se podaří alespoň jejich část naplnit v praxi.

Perlička na závěr: Poprvé se vařilo na Žofínském fóru podle vojenských zásad z mobilní kuchyně společnosti Agados, tak doufejme, že hostům na dnešní akci chutnalo.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

-->