Nová „dobrá domů“ radního Košťála?

Nová „dobrá domů“ radního Košťála?
Autor fotografie: pixabay.com
07 / 12 / 2017, 19:30

Security magazín se dozvěděl od podnikatelů v energetice o zajímavých praktikách Rady Energetického regulačního úřadu, konkrétně radního Vratislava Košťála.

Regulované subjekty, tj. ty společnosti, kterým ERÚ nastavuje úřední ceny, mají být uvedeným radním zastrašovány, že jejich návrhy pro cenovou regulaci (tj. proces nastavování cen) nebudou brány v potaz. To by jistě byla činnost záslužná, neboť by měla vliv na snížení cen energií pro koncové zákazníky, kdyby však v zápětí po podobném zastrašování nebyly regulované subjekty kontaktovány zástupci advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný s konkrétní nabídkou, za jak nemalou částku změní názor celé Rady. Security magazín se o podobných praktikách dozvěděl nezávisle na sobě od několika energetických gigantů, jejichž představitelé nechtěli ze strachu před zhoršením přístupu Rady k jejich společnostem nic řešit.

psali jsme: ERÚ odmítl nové tarify a nařídil veřejnou konzultaci se všemi občany ČR

Že se nemusí jednat o výmysly, dokazují i vazby mezi uvedenou advokátní kanceláří a radním Košťálem. Košťál, jakožto jediný právník v Radě ERÚ, sám navrhnl obsazení rozkladových komisí ERÚ. V nich pak sedí zejména zástupci velkých advokátních kanceláří jako např. Havel a Holásek, Pelikán Krofta Kohoutek, Císař, Češka, Smutný, AK Petržílek nebo Doucha Šikola. Jedná se přitom o ty advokátní kanceláře, které doposud zastupovaly klienty proti ERÚ.

Z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný je pak členkou rozkladových komisí jistá Eva Bažantová, o které nelze prakticky dohledat žádné informace, které by ukazovaly na její praxi s energetickým právem či obnovitelnými zdroji energie. Jedná se o mladou právničku, absolventku z Brna, která v roce 2012 ukončila studia s diplomovou pracízabývající se ochranou novinářských zdrojů z pohledu mediálního práva.

psali jsme: Nepřípustný nátlak na odstoupení šéfky ERÚ? Ve hře je 41 miliard korun a ohrožení energetické bezpečnosti ČR

Zajímavé je, že radní Košťál měl být v minulosti spojen s jinou advokátní kanceláří. V srpnu tohoto roku proběhl médii případ prověřování podezření, že bývalý ředitel státní přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský způsobil uvedené firmě škodu přes 34 milionů korun. Společnost ČEPS měla zaplatit za některá právní stanoviska a studie advokátní kanceláři Toman, Devátý. Část z nich se ovšem podle auditů ve firmě nenašla a zbytek byl prý pro podnik nepoužitelný. Jedná se přitom o zakázky na právní služby z doby, kdy byl ve společnosti ČEPS hlavním právníkem právě Košťál. Uvedené zakázky byl tak měly mířit za ním.

Security magazín se proto ptá, zda uvedené praktiky nového radního Košťála nejsou novou „dobrou domů“… případ budeme nadále sledovat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Tagy článku

-->