Na českém trhu od roku 2015 nově působí společnost VIGrand, která se zabývá vývojem a výrobou nových vzorů ručních palných zbraní. Společnost nyní vyvíjí dva modely pistole se zvýšenou přesností střelby.
Svůj vývoj vede společnost tak, aby neopakovala modely, které již na světovém trhu existují, a aby do všech mechanizmů a dílů svých zbraní vložila maximum možných inovací.
V současnosti má společnost VIGrand vyrobené dva prototypy samonabíjecí pistole modelu VIG 007 speedfire, ráže 9 mm Luger. Ředitel společnosti Viktor Shamrai, který se vývoji zbraňových technologií věnuje od útlého mládí, mj. uvádí, že hlavními parametry nově představených zbraní je zvýšení přesnosti střelby, zvýšení úrovně bezpečnosti při zacházení se zbraní a změkčení zpětného rázu zbraně. Společnost sídlící ve Zlíně hodlá v brzké době uvést zbraně do prodeje.
Společností vyráběná pistole má ocelový rám a v něm pevně připevněnou nepohyblivou hlaveň o délce 115 mm, na které je zepředu nasazen ocelový plášť za účelem zmenšení vibrací hlavně při střelbě, kdy jí prochází kulka a prachové plyny.
Hlavní odlišnost této pistole od všech existujících modelů představuje nový systém zamykání závěru s hlavní během výstřelu. Tento systém se skládá ze zamykacího válečku a doplňkové zamykací pružiny. Do okamžiku, než kulka vyletí z kanálu hlavně, zůstává závěr zamknutý a přitom se opírá o váleček, na který zespodu tlačí zamykací pružina, а poté, co získá dostatek energie od prachových plynů, se začne pohybovat dozadu a přitom odtlačuje váleček dolů a stlačuje zamykací pružinu. Aby bylo možné snadno natáhnout závěr ručně, jsou váleček a zamykací pružina umístěny na dvouramenné páce - houpačce, jejíž přední část se spolu s válečkem volně spouští dolů a nebrání pohybu závěru dozadu.
Bezpečnost je jednou z nejdůležitějších vlastností každé zbraně. U modelu společnosti VIGrand je bezpečnost manipulace s pistolí zajištěna jednou mechanickou a dvěma automatickými pojistkami.
Jedna z automatických pojistek odblokuje otočnou vačku pevně spojenou s kohoutkem (záchyt otočné vačky) až po úplném stisknutí spouště а druhá zachytí otočnou vačku v případě, že vačka vypadne ze záchytu a z první pojistky. Při vývoji systému tvůrci vycházeli z toho, že ochranu proti náhodnému výstřelu je třeba zajišťovat blokováním dílu, na který působí bicí pružina. V mechanismech úderníkového (bezkohoutkového) typu, například pistole Glock, působí bicí pružina přímo na úderník a automatická pojistka v nich zamyká úderník. V případě této pistole působí bicí pružina na otočnou vačku pevně spojenou s kohoutkem, a proto automatická pojistka zamyká otočnou vačku.
Společnost se zaměřuje na vytvoření nových modelů ručních palných zbraní v různých oblastech použití za účelem uspokojení vysokých požadavků jeho uživatelů. Podle vyjádření ředitele VIGrand Viktora Shamraie se společnost bude snažit nekopírovat modely, které ve světě existují. Společnost hodlá maximálně používat inovativní řešení. V budoucnosti plánuje vytvoření vlastního pistolového a puškového náboje, představuje vizi rozvoje společnosti její ředitel Shamrai.