Nová katastrofa v Černobylu? V uzavřené zóně zuří požáry, roste radioaktivita ve vzduchu

Nová katastrofa v Černobylu? V uzavřené zóně zuří požáry, roste radioaktivita ve vzduchu
Autor fotografie: Alexander Blecher, blecher.info (CC BY-SA 3.0 DE)
14 / 04 / 2020, 08:00

4. dubna vypukl rozsáhlý požár v uzavřené zóně jaderné elektrárny v Černobylu. Požár se nedaří stále dostat pod úplnou kontrolu, navíc jej silný vítr šíří dál po okolí.

V dubnu 1986 došlo k výbuchu reaktoru jaderné elektrárny Černobyl, po více než 30 letech hrozí z místa nové nebezpečí. Hasiči již týden bojují s rozsáhlými požáry, které vypukly již 4. dubna v obci Vladimirovka, kdy o nich informovaly ukrajinské úřady, ale nedaří se jim je prozatím dostat zcela pod kontrolu. Do akce bylo nasazeno kolem čtyř stovek hasičů. Ty podporuje technika v podobě několika vrtulníků a letadel. Na západě uzavřené zóny už požáry zachvátily 20 000 hektarů plochy, informoval server sciencealert.com.

Ukrajinská policie v souvislosti s požáry zajistila jednu osobu, která je podezřelá  z podílu na žhářství. 

                               

Co je však možná nebezpečnější než samotný požár, v blízkosti místa černobylské havárie mělo dojít ke zvýšení radiace ve vzduchu a jedovatý kouř se šíří dál, a to i za hranice Ukrajiny. Mohl by se tak dále dostat do Evropy. Kouř z ohně vítr už zanesl i do hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Otázkou zůstává, kde se může zastavit.

 

I když požár se blíží vybuchlé jaderné elektrárně, respektive ke skladům s radiačním odpadem, ukrajinské úřady informovaly o tom, že nepředstavují hrozbu zaplombované jaderné elektrárně ani jejím zařízením.

 

Zdroj: sciencealert.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.