Hlídá ruské Tu-142 americkou letadlovou loď u Sýrie?

Hlídá ruské Tu-142 americkou letadlovou loď u Sýrie?
Autor fotografie: Alexxx Malev (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto Tu-142
07 / 06 / 2016, 09:30

Den po prvních leteckých úderech amerického námořnictva z letadlové lodi ve Středozemním moři byl na obloze Sýrie spatřen ruský námořní hlídkový letoun Tu-142.

Video bylo údajně natočeno 5. června nad syrským Aleppem, a je na něm viditelná bublina vyhledávacího radaru pod trupem stroje a charakteristický ocas ukazující na variantu Tu-142M. Standardní bombardéry Tu-95 se již na syrské obloze pohybovaly a prováděly údery proti pozemním cílům.

Tu-142  je námořní hlídkový a protiponorkový letoun vycházející z konstrukce bombardéru Tu-95. Tu-142 byl navržen konstrukční kanceláří Tupolev a mezi lety 1968 až 1994 byl vyráběn závody ve městech Kujbyšev a Taganrog. Dříve letouny sloužily v sovětském námořnictvu a ukrajinském letectvu, ale dnes jsou ve službě v ruském a indickém námořnictvu.

Nicméně díky svým balíčkům senzorů by měl být schopen být využit jako dohledový stroj schopný označit pozemní cíle pro taktické údery. 

USS Truman

Navíc, jako námořní průzkumný stroj s dlouhým doletem, by Tu-142 mohla mít také za úkol dohlížet na útočnou skupinu amerického námořnictva vedenou letadlovou lodí USS Truman CSG a být "odpovědí" Moskvy na první letecké údery z letadlové lodi na východním pobřeží Středozemního moře od roku 2003 .

Zdroj: The Aviationist, Wikipedie

Tagy článku