Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová je velkou nadějí pro změnu justice, zní ze spolku Šalamoun

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová je velkou nadějí pro změnu justice, zní ze spolku Šalamoun
17 / 05 / 2019, 18:00

Spolek Šalamoun se připravuje na setkání s novou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Před pár dny jí poslal žádost o schůzku. Nyní čeká na odpověď.

„Ve volbě nové ministryně spatřujeme naději na nápravu nynějšího alarmujícího stavu české justice,“ říká místopředseda spolku Václav Peričevič.

Díky aktivitám spolku Šalamoun došlo k nápravě stovek přehmatů české justice a byly osvobozeny desítky nespravedlivě odsouzených. Předsedou a zakladatelem vysoce respektovaného spolku Šalamoun je bývalý disident John Bok.

„Máme mnoho témat, které bychom s paní Benešovou chtěli probrat. Za nejpalčivější považujeme problematiku pachových stop, činnost státních zástupců, nebo nežádoucí vazby mezi médii, policií a soudy. Pak jsou tu také konkrétní případy jako kauzy Kramný nebo Balhar, kdy podle našeho názoru došlo k zásadnímu selhání justice.“

Se spolkem Šalamoun se v minulosti setkali všichni ministři spravedlnosti. „Jedinou výjimkou byl předchůdce paní Benešové ministr Kněžínek. Před ním jsme se však setkali s celkem 21 ministry spravedlnosti,“ říká Václav Peričevič.

Marie Benešová byla jmenována do funkce letos 30. dubna. Má pověst nebojácné a rozhodné ženy, která nebude v ministerském křesle sedět s rukama v klíně a svou nečinností „konzervovat“ současný stav, jako mnozí její předchůdci.

Pokud je nějaká šance na reálnou změnu situace v českém soudnictví, pak přichází právě s Marií Benešovou. Marie Benešová zastávala v minulosti funkci nejvyšší státní zástupkyně, ministryně spravedlnosti, či předsedkyně Legislativní rady vlády.

 

Autor: hop

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.