O muniční divizi Vista Outdoor má zájem nový hráč. Schůze akcionářů opět odložena

O muniční divizi Vista Outdoor má zájem nový hráč. Schůze akcionářů opět odložena
Autor fotografie: Pixabay, Public domain
12 / 06 / 2024, 14:00

Investiční společnost MNC Capital zvýšila 6. června svou nabídku na převzetí divize The Kinetic Group společnosti Vista Outdoor, o kterou má zájem Czechoslovak Group. Představenstvo nabídku odmítlo, ale zásadní schůze akcionářů byla ze 14. června odložena na 2. července- Objevil se totiž nový zájemce.

Nová nabídka MNC Capital byla stanovena na 39,50 USD za akcii, tedy přes 3 miliardy USD. Akcie společnosti Vista Outdoor současně vzrostly v předobchodní fázi o 7,4 % na 36,99 USD. Vista Outdoor již jeden návrh MNC Capital odmítla na konci května. Podle představenstva nabídka podcenila hodnotu divize Revelyst. Na konci května pak představenstvo potvrdilo svou preferenci pro prodej divize sportovního vybavení a munice The Kinetic Group společnosti Czechoslovak Group za 1,96 miliardy dolarů. Rozhodující slovo bude mít schůze akcionářů a Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS).

Janet Yellen, předsedkyně CFIUS

Aktualizovaná nabídka MNC Capital opět odmítnuta

 

Ve včerejší tiskové zprávě společnost Vista Outdoor Inc. oznámila, že její představenstvo po konzultaci s finančními a právními poradci odmítlo nevyžádaný projev zájmu, který obdržela od společnosti MNC Capital 6. června 2024 a podle kterého MNC projevila zájem o převzetí společnosti Vista Outdoor v transakci za cenu 39,50 USD za akcii společnosti Vista Outdoor. „Po důkladném zhodnocení výhod a rizik posledního projevu zájmu společnosti MNC představenstvo společnosti Vista Outdoor rozhodlo, že poslední projev zájmu společnosti MNC by nebyl pro akcionáře společnosti Vista Outdoor z finančního hlediska výhodnější než transakce zamýšlené smlouvou o fúzi se společností Czechoslovak Group a.s. a nelze důvodně očekávat, že by byl lepší než tyto transakce. Představenstvo společnosti Vista Outdoor proto odmítlo poslední projev zájmu společnosti MNC.

 

Nová nabídka překonává částku od CSG

 

V souběžné tiskové zprávě Vista potvrdila přijetí projevu zájmu o společnost The Kinetic Group v hodnotě více než 2 miliardy USD od soukromé investiční společnosti se sídlem v USA: „Představenstvo společnosti rozhodlo, že lze důvodně očekávat, že projevení zájmu ze strany této společnosti povede k lepšímu návrhu a splňuje standard pro zapojení podle podmínek smlouvy o fúzi CSG. Společnost je nadále vázána podmínkami smlouvy o fúzi se společností CSG a představenstvo společnosti Vista Outdoor nadále doporučuje akvizici skupiny The Kinetic Group společností CSG,“ říká společnost v tiskové zprávě. Podle Financial Times je za novou nabídkou společnost JDH Capital.

Jeffery Hildebrand je podle Forbesu jedním z nejbohatších amerických podnikatelů s majetkem ve výši 13 miliard dolarů. Patří mu mj. jedna z největších ropných společností v USA Hilcorp. Miliardář je  podle Financial Times známý tím, že si všímá příležitostí ke koupi energetických a muničních podniků, kterých se zbavují větší veřejné společnosti. Ty se těchto aktiv vzdaly kvůli tlaku ESG. JDH Capital koupil od společnosti Vista již v roce 2019 výrobce střelných zbraní Savage a na začátku letošního roku pořídil od společnosti Clarus muniční skupinu Sierra.

Kromě Výboru CFIUS, na který se v uplynulých měsících obrátili se svými výhradami vůči chystanému prodeji The Kinetic Group do rukou Czechoslovak Group kvůli jejím údajným vazbám na Rusko a Čínu někteří republikáští senátoři a poslanci a asociace šerifů nebo policistů, bude novou nabídku posuzovat po představenstvu také znovu odložená schůze akcionářů. Ta bude muset mj. vzít do úvahy smluvní pokutu vůči CSG, která v případě, že se Vista Outdoor rozhodne smlouvu ukončit, dosáhne výše 47,75 milionu dolarů (asi 1,1 miliardy korun).

Tagy článku