Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Frauke Petryová z AfD
Německý týdeník Der Speigel jí nazval "kazatelkou nenávisti". Jak rozhodnou němečtí voliči v nedělních volbách?
Merkelová popsala AfD jako stranu, která „rozděluje německou společnost a nenabízí žádné vhodné řešení problémů, pouze útočí prostřednictvím předsudků.“ Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že je tato strana „ostudou pro Německo.“ Zdroj: eurodenik.cz
Neuvěřitelné! Merkelovou by volilo 50 % Němců a 43 % je spokojeno s její migrační politikou
Více než 12 milionů voličů zvolí tuto neděli tři nové regionální parlamenty ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anthalsko. Jedná se o nejdůležitější volby od počátku uprchlické krize v Německu a očekává se, že jasně ukáží, zda příchod více něž milionu migrantů změnil veřejné mínění v zemi. Zdroj: eurodenik.cz
Vzestup preferencí euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), kterou vede čtyřicetiletá Frauke Petry je již patrný, v některých obcích získala v komunálních volbách i více než dvacet procent všech hlasů. AfD již několik měsíců tvrdí, že má políčeno na místa ve všech zmíněných spolkových zemích, což jenom dokládají její současné výsledky. Informaci zveřejnil server thestar.com.
Ve spolkové zemi Porýní-Falc se očekává, že se strana pokusí dosáhnout 35 %. V Sasku-Anthalsku, kde má CDU stále náskok s 29 %, získala v průzkumu AFD celých 19 %.
Sympatická upovídaná čtyřicetiletá Frauke Petry je nazývaná novou ničivou silou na německé politické scéně. V rozhovoru pro agenturu Reuters například uvedla „Nejprve je třeba začít přebírat kontrolu nad hranicemi a deportovat množství lidí, jež jsou v Německu, aniž na to mají právo."
"Proslavila" se i svým prohlášením, kdy na otázku, jak by policisté hlídkující na hranicích měli reagovat na pokusy migrantů dostat se země odpověděla Petryová, že k "zabránění pokusu o nelegální překročení státních hranic je nutné postupovat podle zákona a je-li to tedy nutné, policisté mohou použít i střelné zbraně."
Protiimigrační rétorika se jí vyplácí více než původní euroskepticismus strany za předsednictví Bernda Lückeho, kterého právě Petry nahradila. Petry i její strana, Alternativa pro Německo podle médií hlavního proudu využívá vlnu nespokojenosti s rozhodnutím kancléřky Merkelové přijmout více než milion uprchlíků.
Svojí rétorikou získává voličské hlasy zejména v méně prosperujících východních zemích SRN a média srovnávají Petry s americkým prezidentským kandidátem Trumpem a oba je shodně označují za "rasisty".
Podle Petry se ale "hroutí zavedené politické strany" a ve východoněmeckých zemích se podpora AfD blíží 20 procentům, tedy dvakrát více než ve "starých" spolkových zemích. Jenomže i voliči těchto zemí se bouří proti konzervativní straně křesťanských demokratů stejně jako proti jejím koaličním sociálnědemokratickým partnerům a není bez zajímavosti, že se Alternativa pro Německo dostala už do pěti zemských parlamentů a další budou zřejmě následovat.
Obě ženy - Merkelová i Petryová, která je nazývána antiMerkelovou, jsou z bývalé NDR, a obě získaly doktoráty ve vědních oborech a dokonce mají obě blízko k luteránské církvi - otec Merkelové byl luteránský pastor, stejně jako bývalý manžel Petryové. Ale tím celá podobnost končí. Merkelová je bezdětná, Petryová je matkou čtyř dětí.
Na rozdíl od 61leté kancléřky vidí Petry rok 1990 jako "promarněnou příležitostí ke skutečnému smíření. Mnohé z toho, co bylo úspěchem Východu, prostě spolkl Západ," řekla v jednom rozhovoru. Za 25 let porevolučního vývoje se změnila politika státu ve vztahu k rodině, k využití jaderné energie a dokonce ve vztahu k německým tradicím.
V této atmosféře, není podle Petry "tedy překvapením, že strana, která chce sebevědomý národ jako součást Evropy a která prosazuje vlastenectví, je považována za extrémistickou." A má s tímto škatulkováním svoje zkušenosti. Politici se s ní odmítají objevit na veřejnosti, vylučuji zásadně možnost uzavření koalice s AfD, dokonce hotely a další instituce odmítají straně pronajmout svoje prostory.