Nová teroristická hrozba: IS a AL-Káida vyvíjejí nedetekovatelné bomby v laptopech. Překonají i kontroly na letištích

Nová teroristická hrozba: IS a AL-Káida vyvíjejí nedetekovatelné bomby v laptopech. Překonají i kontroly na letištích
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: laptop
05 / 04 / 2017, 14:00

Americké tajné služby mají obavy z nové bezpečnostní hrozby - nedetekovatelných bombách v přenosných počítačích.

Americké tajné služby se obávají nového sofistikovaného způsobu teroristického útoku-bomb ukrytých v laptopech, které nedetekují ani letišťní kontroly.

Tajné služby se domnívají, že teroristé nyní cílí na komerční létání a jejich cílem je propašování bomb v laptopech přes letišťní kontroly. Podle amerických tajných služeb teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát nezávisle na sobě vyvíjejí mechanismus, jak tyto kontroly obejít a bombu v přenosném počítači úspěšně přenést.

Bomby nemusejí být ovšem ukryty pouze v laptopech, ale i v jiných elektronických zařízeních, které je dostatečně velké.. Teroristické organizace navíc už mohly získat přístup k letišťním skenerům, aby tuto pokročilou technologii vyzkoušeli.

Výrobci bomb pro tato elektronická zařízení jsou podle FBI schopni měnit jejich baterie či akumulátory pomocí jednoduchých nástrojů, které se používají i v domácnostech. Vše má umožnit hladké přenesení elektronického zařízení s výbušninou přes letišťní kontrolu.

Laptopová bomba mohla způsobit zkázu již před rokem v letadle somálských aerolinek Daallo, které explodovalo na trase ze Somálska do afrického Džibutska. Výbuch způsobil masivní díru v trupu letadla, ale tomu se podařilo jako zázrakem nouzově přistát.

 

psali jsme:

VIDEO: V Šanghaji vybuchla na letišti bomba

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace