Nová vlna násilí na východní Ukrajině. Je ohrožen mírový summit v Minsku?

Nová vlna násilí na východní Ukrajině. Je ohrožen mírový summit v Minsku?
Autor fotografie: Nehody novinky|Popisek: 02.10.2015 Kramatorsk, záběry ze scény ostřelování
10 / 02 / 2015, 22:15

10.2.2015 / Média přinesla informaci o další eskalaci válečného konfliktu v ukrajinském vnitrozemí. Rakety tentokrát dopadaly do hustě obydlené oblasti, přímo mezi panelové domy.
Zdroj: Reuters, Accidents news

Mezitím, co se Rusko, Ukrajina, Francie a Německo chystá na zítřejší mírový summit v Minsku, rakety dnes usmrtily více než 10 civilistů a vojáků v ukrajinském vnitrozemí. Na Ukrajině zahynulo už nejméně 5 tisíc lidí a situace civilního obyvatelstva je zoufalá.

Evropští politikové jsou skeptičtí, že dojde k mírové dohodě mezi znepřátelenými stranami. Agentura TASS sice přinesla neoficiální a neověřené informace, že by se mohlo najít mírové řešení konfliktu, které pronikly z dnešního večerního jednání kontaktní skupiny. Schůzky se zúčastnil ukrajinský exprezident Leonid Kučma, proruský ukrajinský politik Medvedčuk, ruský velvyslanec v Kyjevě Zurabov a zmocněnci separatistů Pušilin a Dějněgo. Prostředníkem jejich jednání je švýcarská diplomatka Tagliaviniová (zdroj: idnes.cz)

Raketový útok zasáhl město Kramatorsk, asi 50 km severně od hlavního sídla ukrajinských separatistů. Místní úředníci uvedli, že bylo zabito nejméně sedm civilistů a čtyři vojáci, a 26 civilistů a 10 vojáků bylo zraněno. Separatisté odmítají, že jsou za tímto raketovým útokem, nicméně je zřejmé, že se před Minským summitem snaží obsadit co největší území. Tímto krokem však značně komplikují probíhající jednání.  

Podívejte se na video výsledků raketového útoku v Kramatorsku:

 

Psali jsme také:

Kyjev zřídil hranici se separatisty, ti prý dobyli klíčové Logvinovo

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa 

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Drsná výměna názorů mezi separatistou a ukrajinským vojákem 

Tagy článku