Novátorské trendy a technologie pro videodohled od roku 2015

Novátorské trendy a technologie pro videodohled od roku 2015
Autor fotografie: Axis Communications|Popisek: Novátorské trendy a technologie pro videodohled od roku 2015
04 / 02 / 2015, 15:45

Co můžeme očekávat od videodohledu v nadcházejícím roce?
Autor: Johan Paulsson, CTO, Axis Communications

V roce 2014 a napříč všemi odvětvími je stále horkým tématem „Internet věcí“ bez ohledu na to, zda jde o inteligentní vozy nebo spotřebiče, jako jsou lednice připojené k internetu, a díky tomu si je více spotřebitelů a podniků v současnosti vědomo výhod připojení k internetu. Stejně tak by si tyto výhody měli uvědomovat odborníci z oblasti zabezpečení a majitelé podniků, kteří se snaží zajistit bezpečnost svých organizací.

Jak předpovídá mnoho odborníků v odvětví zabezpečení, je stále horkým tématem a přirozeným dalším krokem v neutuchajících snahách odvětví dosahovat detailnějších obrazů a většího pokrytí z bezpečnostních kamer nová HD norma 4K Ultra HD.

Očekává se, že 4K pro účely dohledu nabude plné účinnosti od roku 2015. Kvalita obrazu je klíčovým aspektem, a zatímco každý hovoří o 4K, skutečnou výzvu představuje optimalizace kvality obrazu pro aktuální úkoly dohledu bez ohledu na kvalitu osvětlení a okolní podmínky. Klíčem pro motivaci odvětví bude inovace v této oblasti – technologie, která zvyšuje kvalitu obrazu pro pokročilé videoaplikace. Avšak pokrok v oblasti kvality obrazu vyvíjí větší tlak na řízení zdrojů v zájmu jejich podpory. Například mohou mít významný dopad na požadavky ohledně šířky pásma v síti a úložiště a mohou zvyšovat potřebu efektivnějších metod komprese.

Videodohled jako služba (VSaaS) a cloud computing

Máme zde na mysli situaci, kdy se videodohled jako služba (VSaaS) stane užitečným pro správu a archivaci videostop zachycených dohledovými kamery v cloudovém úložišti. Systémy videodohledu mohou být účinným nástrojem při prevenci nebo vyšetřování trestné činnosti v případě instalací na takových místech, jako jsou nákupní centra, parky, banky, letiště a jiná veřejná doprava. Podnětem pro některé rychle narůstající požadavky na systémy videodohledu jsou rostoucí obavy ohledně bezpečnosti a zabezpečení ve světě.

Podle organizace Transparency Market Research se očekává, že videodohled a trh s VSaaS dosáhnou do roku 2019 hodnoty 42,81 mld. USD a v období od roku 2013 do roku 2019 porostou se složenou roční mírou růstu 19,1 %. Z hlediska systému se předpokládá, že trh videodohledu na základě IP adresy poroste v letech 2013 až 2019 rychle se složenou roční mírou růstu 24,2 %.

Trh s hardwarem byl v roce 2012 oceněn na 9,49 mld. USD a očekává se, že ve sledovaném období 2013 až 2019 poroste se složenou roční mírou růstu 17,3 %. Zahrnuje analogové kamery pro videodohled a kamery pro videodohled na základě IP adresy, záznamová zařízení a úložiště, kódovací zařízení a monitory.

Segment záznamových zařízení a úložišť držel v roce 2012 největší podíl ve výši 37 % z celkového trhu s hardwarem, následovaný dohledovými kamerami s 32% podílem, ale očekává se, že v nadcházejících letech tento podíl ztratí v důsledku stále většího upřednostňování cloudových úložišť. Růst se očekává i u dohledových kamer, a to asi ve výši 46 % do roku 2019 z důvodu rostoucí popularity kamer pro videodohled na základě IP adresy, které nabízejí vyšší kvalitu videa a jsou dodávány s vestavěnými záznamovými zařízeními.

Cloud computing je možná již po několik let oblíbeným slovem skloňovaným ve všech pádech v IT kruzích, ale nová éra nás pohltila mnohem více právě teď. Ať už ve veřejném prostředí, kde jsou servery sdíleny s dalšími zákazníky, nebo v soukromém prostředí, kde jsou v systému pouze vaše data a aplikace, přináší cloud computing vaší síti tři výhody – nadbytek, rozšiřitelnost a přesunutí nákladů z kapitálových výdajů (CAPEX) na provozní výdaje (OPEX). V závislosti na tom, zda jste na cloudu hosty nebo ho provozujete interně, může přinést další výhodu, pokud upgrady, aktualizace a záplaty, tedy běžnou údržbu, ponecháte v rukou třetí strany.

Rozšiřitelnost se nebere jen v potaz, pokud potřebujete více kamer. Umožňuje také přístup k větší počítačové síle a úložišti, pokud je například zapotřebí vyšší rozlišení nebo vyšší snímková frekvence. Pokud je například pro analýzu vzorců provozu u zákazníka nutná analýza shromážděných videodat, je zde kapacita zpracování a platí se za ni pouze v případě potřeby.

Pro kritické aplikace infrastruktury je rovněž vhodný lepší analytický systém fungování běžící na rozhraní. Počítačová síla navíc by mohla být využita například k uložení půl milionů registračních značek a k zachycování registračních značek vozidel projíždějících kolem rychlostí 40 kilometrů (24 mil) v hodině.

Dalším zajímavým aspektem VSaaS je to, že nabízí uživatelům možnost doplnit jejich videodohled o další služby, například strážní služby nebo služby monitorování na dálku.

Psali jsme také:

Pořiďte si profesionální a jednoduchý videodohled

Před tímto kamerovým systémem se nelze schovat. Sledování nové generace může začít.

Kamera Samsung: počítá osoby, vede statistiky

Stratocaching - kamera AXIS F44 zaznamenala výstup balónu do stratosféry

Panasonic uvádí novou kameru s dálkovým ovládáním AW-HE130

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

Panomera hlídá fotbalové stadiony

AXIS uvádí na trh síťovou kameru z nerezové oceli

Síťová kamera DINION zaznamenává obraz v rozlišení 4K ultra HD

Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Kopulové PTZ HDTV kamery Axis v nerezu a s dusíkem

Full HD kamera Axis P5415-E

Síťová kamera DINION zaznamenává obraz v rozlišení 4K ultra HD

Nové požární detektory Bosch zvyšují účinnost detekce

AXIS uvádí na trh síťovou kameru z nerezové oceli

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Kopulové PTZ HDTV kamery Axis v nerezu a s dusíkem

Bosch rozšiřuje portfolio řady Amax

Bosch Remote Control Security i pro Android

Tagy článku