Nové knížky s Potterem se prodalo 20.000 kusů, už je bestsellerem

Nové knížky s Potterem se prodalo 20.000 kusů, už je bestsellerem
26 / 09 / 2016, 18:15

Za první dva dny prodeje v České republice si čtenáři koupili přes 20.000 výtisků titulu Harry Potter a prokleté dítě. ČTK to dnes řekla Veronika Sonnková za nakladatelství Albatros, které knihu vydalo. Knížka se tak už při vstupu na trh stala bestsellerem. O něm knihkupci v tuzemských podmínkách mluví v případě, že se knihy prodá aspoň 10.000 kusů.

"Očekáváme navíc, že hlavní nápor fanoušků přijde teď, když už jsou otevřena všechna knihkupectví," doplnila. Přesný náklad Albatros nezveřejnil, podle Sonnkové ale překročil 100.000 kusů, podobně jako v případě některých předchozích titulů s čarodějnickým učněm.

Narozdíl od sedmi dílů, v nichž J. K. Rowlingová popisovala život Harryho jako studenta školy kouzel, nová kniha je scénářem k divadelní hře, která ho zachycuje jako otce rodiny.

Scénář hry, za kterou kromě Rowlingové stojí scénárista Jack Thorne a divadelní režisér John Tiffan, přeložil do češtiny Petr Eliáš. Ten se spolu s programových ředitelem nakladatelství Albatros a někdejším objevitelem Harryho pro českého čtenáře Ondřejem Müllerem zúčastní v úterý od 16:00 v pražském divadle Ypsilonka křtu knihy. Pokřtí ji herci Jiří Lábus, Jan Jiráň a Zdeněk Zdeněk.

Děj divadelní hry se odehrává 19 let po posledním příběhu ze série o Harrym Potterovi. Ve hře je již dospělý, přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků.

Čeští čtenáři objevili Harryho Pottera s tříletým zpožděním, první díl vyšel v Albatrosu bez většího zájmu v únoru 2000. Knihy o Potterovi začaly vítězit v žebřících nejčtenějších děl teprve od vydání třetího dílu v květnu 2001. Knih se prodaly statisíce kusů. Poslední tři díly nakladatelství Albatros vydalo v prvních nákladech přesahujících 200.000 výtisků, stokrát víc, než je běžný náklad beletrie.

Divadelní hra měla v Británii premiéru 30. července, o den později vyšla knižně. Podle Sonnkové se v Británii titul stal nejrychleji prodávanou knihou za posledních deset let.

Tagy článku