Nové vrtulníky pro armádu ČR

Nové vrtulníky pro armádu ČR
Autor: Bell Helicopter|Popisek: BELL AH-1Z Zulu
17 / 01 / 2015, 20:15

Ve čtvrtek 15. ledna ministr obrany Martin Stropnický na tiskové konferenci připomněl milníky, kterými prošel resort obrany pod jeho vedením v loňském roce a prozradil priority pro rok 2015.

Pro českou armádu bude podle Martina Stropnického třeba nakoupit nejen radary MADR, ale také další techniku, především vrtulníky: „Pokud je chceme nahrazovat, bude třeba zahájit akviziční proces ještě letos. To proto, aby mohly sloužit letectvu už v roce 2017,“ řekl s tím, že veřejnou zakázkou musí projít také servis letounů CASA a Airbus.

A jaké stroje mohou nahradit stávající ruské stroje Mi 24V a Mi 35? Bude to víceúčelový vrtulník nebo bitevní stroj? Ve hře je možnost nákupu strojů obou kategorií, u těch bitevních by ale muselo dojít k značnému navýšení rozpočtu.

Na trhu je bitevních vrtulníků mnoho, v úvahu ale připadají výrobky pouze amerických či evropských firem jako Bell AH-1Z Zulu, Boeing AH-64 Apache, Agusta A129 nebo Eurocopter Tiger vzhledem k tomu, že jsme členy NATO. Nákup KA-52 Hokum B nebo čínského Z-10 by byl opravdu překvapením.

Pokud se budeme bavit o víceúčelových strojích je tu například Bell OH-58D Kiowa Warrior.

Na rozhodnutí si budeme muset několik týdnů počkat a doufejme, že ministerstvo vybere takový stroj a dodavatele, který kromě technického posunu pro armádu přinese i pracovní místa pro podniky jako LOM Malešice.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace