Novela zákona lex Ukrajina zpřísňuje některé podmínky pro uprchlíky. Výbor pro bezpečnost ji podpořil

Novela zákona lex Ukrajina zpřísňuje některé podmínky pro uprchlíky. Výbor pro bezpečnost ji podpořil
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Výbor pro bezpečnost
31 / 05 / 2022, 14:30

Výbor pro bezpečnost měl dnes na svém programu projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina, která zpřísňuje některé podmínky pro ukrajinské běžence. Výbor pro bezpečnost novelu svým usnesením podpořil, následně ji bude odpoledne Poslanecká sněmovna projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Výbor pro bezpečnost dnes projednával novelu zákona lex Ukrajina, který zpřísňuje některé podmínky pro ukrajinské uprchlíky v rámci jejich pobytu v České republice. Ministr Vít Rakušan (STAN) vyjmenoval hlavní body, které novela přináší.

Především se zkrátí doba, dokdy musí ukrajinský běženec nahlásit změnu svého pobytu, a to z 15 dnů na 3. Dále novela implementuje určité změny v délce trvání zdravotního pojištění. To by měl stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů maximálně 180 dní místo jednoho celého roku. Podle Rakušana došlo ke změně proto, že opatření má motivovat běžence k tomu, aby si rychleji našli práci.

V tomto směru chce navrhnout poslanec Milan Brázdil (ANO) změnu, která by zkrátila tuto dobu jen na 3 měsíce.

Současně Rakušan pozitivně kvitoval fakt, že se do pracovního procesu už zapojilo 64 000 ukrajinských uprchlíků z celkového počtu asi 300 tisíc. Dále novela bude ukládat povinnost žadatelům o dočasnou ochranu, aby prokázali, že mají na území ČR zajištěno ubytování, pokud jim nebylo zprostředkováno krajskými asistenčním centrem.

Novela zákona rovněž explicitně odmítně dočasnou ochranu občanům EU, zároveň prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti na dočasnou ochranu z 30 na 60 dnů. V dikci novely nebudou mít nárok na pětitisícovou humanitární dávku ti běženci, kteří mají zajištěno bezplatně ubytování, stravu a základní hygienické potřeby.

Důležité ustanovení novely lze spatřovat v tom, že ČR nebude vydávat víza Rusům a Bělorusům, je však možné připustit výjimky, které se budou posuzovat individuálně, jako například studenti, kteří se vyhraňují proti ruskému režimu.

Diskuse na Výboru pro bezpečnost se vedla v souvislosti se zákonem zvaným lex Ukrajina také o tom, jestli vládá má konkrétně vypracovanou migrační strategii. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) podotkla v rozpravě, že se migrační krize nezvládá, protože vláda nemá ,,skutečný migrační plán" a novelu neprojednaly další výbory jako například školský či hospodářský výbor.

Podle Rakušana je právě novela zákona Lex Ukrajina výsledkem strategie, o níž hovořila Mračková Vildumetzová. Rakušan prohlásil, že vláda migrační krizi naopak zvládá, komunikace Ústředního krizového štábu probíhá na všech úrovních.


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace