Novelu zákona o Vojenském zpravodajství schválil Senát - zpravodajci budou mít možnost hrozby detekovat i odvracet

Novelu zákona o Vojenském zpravodajství schválil Senát - zpravodajci budou mít možnost hrozby detekovat i odvracet
Autor: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Ing. Jan Beroun, ředitel Vojenského zpravodajství
18 / 03 / 2021, 11:30

Senátem včera prošla novela zákona o Vojenském zpravodajství, která rozšiřuje jeho působnost v oblasti zajištění kybernetické bezpečnosti státu, a kterou navrhlo Ministerstvo obrany. Sněmovna novelu schválila ve třetím čtení v první polovině února, nyní je na řadě v legislativním procesu podpis prezidenta. Podle experta na kybernetickou bezpečnost a předsedy Stálé komise pro hybridní hrozby, poslance Roberta Králíčka, touto novelou Vojenské zpravodajství získává možnost reálně bránit například naši kritickou infrastrukturu v případě napadení.

Novela zapojuje vojenské zpravodajce do zajištění kybernetické bezpečnosti státu tím, že budou oprávněni zjišťovat kybernetické hrozby přicházející ze zahraničí a na jejich zjišťování a odvracení pak spolupracovat s dalšími k tomu ustavenými bezpečnostními a zpravodajskými institucemi. "V době, kdy počet podobných útoků stoupá, je ochrana našeho kybernetického prostoru jasnou prioritou. Musíme mít účinné nástroje k ochraně nemocnic, elektráren, bank a další klíčové infrastruktury," uvedl novelu před poslanci v říjnu loňského roku ministr obrany Lubomír Metnar.

Podle samotného Vojenského zpravodajství "se jedná o doplnění mezery v systému ochrany českého kybernetického prostoru. Můžeme si to představit jako integrovaný záchranný systém, ve kterém má každá složka své kompetence a jedna bez druhé se neobejde. Stejně tak ochrana kybernetického prostoru bude funkční pouze za předpokladu koordinace a spolupráce všech potřebných složek, které ke svému výkonu budou disponovat potřebnými nástroji, možnostmi a pravomocemi."

Jedním z nejdůležitějších prostředků, které pro zajištění kybernetické bezpečnosti VZ získá, bude pravomoc umisťovat u operátorů nástroje, jejichž pomocí bude detekovat kybernetické útoky. Půjde o sběr metadat o internetovém provozu, jako jsou například IP adresy. Nemá jít o plošný monitoring dat, ale o cílenou detekci možných hrozeb, a tyto nástroje nesmí VZ používat ke sledování obsahu komunikace, což vymezil společný pozměňovací návrh předložený poslanci Pirátů, ODS A ANO.

"Jsem rád, že Senát podpořil tuto novelu a spolu s tím i několikaletou práci mnoha bezpečnostních expertů, kteří se podíleli na přípravě tohoto zákona a vysvětlování jeho dopadů širší veřejnosti. Novelu zákona o Vojenském zpravodajství jsme nutně potřebovali. Zpřístupní totiž této zpravodajské službě, která v našem systému zodpovídá za kybernetickou obranu, možnost reálně bránit například naši kritickou infrastrukturu v případě napadení a zásadně tím zvýší úroveň kybernetické bezpečnosti České republiky jako celku," uvedl pro Security Magazín poslanec Výboru pro bezpečnost a předseda Stálé komise pro hybridní hrozby Robert Králíček (ANO).

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace