Novinář - převaděč stane u soudu. Propašoval migranta ze Sýrie do Švédska

Novinář - převaděč stane u soudu. Propašoval migranta ze Sýrie do Švédska
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: migranti
27 / 01 / 2017, 07:30

Švédský Novinář Fredrik Önnevall z televize SVT čelí žalobě za to, že před dvěma lety nelegálně propašoval do Švédska patnáctiletého uprchlíka. Toho potkal při natáčení dokumentu v Řecku.

I když čelí novinář žalobě z převaděčství, svého činu prý v žádném případě nelituje. „Trvalo mi asi deset až patnáct minut, než mi došlo, co po mně chce, a než jsem si to rozmyslel. Všechno bylo jasné, když došlo na tuto otázku: S jakým rozhodnutím budu schopen dál žít?“ řekl Fredrik Önnevall agentuře AFP.

Patnáctiletý chlapec měl ve Švédsku příbuzné, za nímž se toužil dostat. I když si Önnevall uvědomoval rizika svého činu, přesto uprchlíka úspěšně do Švédska dostal. Agentuře AFP sdělil, že kdyby chlapci nepomohl, tak by jej trápily výčitky svědomí. Stojí si zároveň za tím, že se on ani jeho novinářský štáb se žádného trestného činu nedopustili.

Jiný názor na věc má však švédská prokuratura, která muže obžalovala z trestného činu převaděčství. S příchodem uprchlické krize a zpřísněním donedávna velmi vstřícných imigračních pravidel počet podobných případů ve Švédsku stoupl závratným tempem. Loni stanulo před soudy 116 lidí obviněných z převaděčství. Všichni dostali buď pokutu či podmíněn trest.

Patnáctiletému chlapci se nyní daří dobře, dostal ve Švédsku i povolení k trvalému pobytu.

 

psali jsme:

Na převážení ilegálních migrantů kolaboruje několik mezinárodních neziskovek, říká v rozhovoru pro Security magazín Benjamin Kuras

 

 Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.