Novinka na českém trhu: slovenská pistole Model ZVS P20

Novinka na českém trhu: slovenská pistole Model ZVS P20
27 / 01 / 2018, 15:00

Naše redakce dostala možnost testovat kohoutkovou pistoli ZVS P20, která spadá do kategorie kompakt. Výrobcem je slovenská společnost ZVS, která začala před několika lety vyvíjet zcela nové pistole odpovídající nejnovějším trendům. Výsledkem jsou zbraně s označením ZVS P20 a P21 v ráži 9 mm Luger.

Tato nová pistole společnosti ZVS byla během vývojových prací podrobena náročným armádním testům v nejrůznějších klimatických i zátěžových podmínkách. Během simulací použití v ostrém nasazení byly vystaveny například i mokru a blátu, přesto během testů zvládly vypálit na 15 tisíc ran bez jakéhokoliv selhání.

Rám zbraně tvoří jednodílný polymerový výlisek s  příměsí skelných vláken, přičemž součástí výlisku je i lučík, který je konstruován tak, aby umožňoval použití pistolí i s rukavicemi. Pistole má zaoblený tvar a design minimalizuje riziko zachycení zbraně za oděv nebo zranění při manipulaci s ní. Závěr, hlaveň a další klíčové součásti zbraně mají povrchovou úpravu prováděnou pomocí karbonitridace. Obě pistole se vyrábějí i ve variantě Exclusive, jež je na první pohled rozeznatelná odlišnou barevnou kombinací. Té je docíleno poniklováním závěru a záchytu závěru, pojistky, kohoutku, spouště a rozborného čepu. Charakteristickým prvkem pistolí ZVS je i výrazný „bobří ocas“ v zadní části zbraně, který chrání ruku střelce před zákluzem závěru.

V plastovém těle pistole jsou umístěny dva ocelové bloky. Zadní obsahuje funkční prvky jako odlehčený kohoutek, pojistku, vyhazovač a další. Přední zahrnuje spoušť s pružinou, oboustranný záchyt závěru, rozborný čep a táhlo. Oba bloky jsou konstruovány tak, že zároveň plní funkci vedení závěru. Mířidla jsou zalisovaná do těla zbraně ve vlastních rybinových drážkách s bílými body. V  ZVS připravují i variantu se světlovodnými mířidly. Pod hlavní je k dispozici i standardizovaná lišta MIL STD-1913 pro uchycení nejrůznějšího příslušenství a v zadní části závěru je umístěna automatická blokace úderníku.

pistole ZVS

Závěr pistole P20 se uzamyká hlavňovým hranolem. Zbraň je vybavena i přerušovačem, který brání výstřelu při nedovření závěru. Vývrt hlavně s otevřenou kulisou má životnost více než 30 tisíc výstřelů a odpovídá normě CIP. Zásobník je dvouřadý, pojme celkem 16 nábojů ráže 9 mm Luger nebo 12 nábojů ráže 40 S&W a je opatřen indikátory počtu střel v hodnotách 5, 10 a 16. Záchyt zásobníku je stranově vyměnitelný. Velkou předností pistolí ZVS je i velmi jednoduchá rozborka. Závěr hlavně se posune o přibližně 2 mm směrem dozadu, poté se vysune rozborný čep a pak už se snadno uvolní závěr směrem vpřed. Následuje už jen velmi snadné vyjmutí hlavně s  pružinou.

Pistole je dodávána ve speciálním kufříku, který obsahuje vedle zbraně i čisticí sadu skládající se ze dvou kartáčků. Dále jsou v balení dva výměnné hřbety rukojeti, 2 zásobníky a nabíjecí adaptér nábojů do zásobníku. V kufříku je rovněž záruční list, návod k obsluze a nástřelný terč. Výhradním prodejcem této zbraně pro Českou republiku je společnost Excalibur Trade.

Excalibur Trade ve spolupráci s českou firmou Design Tech připravil pro zájemce i speciální plastové pouzdro s velkou škálou polohování a zavěšení. Pouzdro je unikátní i možností volby tří pojistek. Střelec může volit mezi pojistkou ukazovákovou či palcovou, přičemž na pouzdře můžou být instalovány obě současně, nebo jen odporovou pojistkou. K  pouzdru jsou dodávány i veškeré montážní nástroje.

Zde je ještě uvedena technická specifikace pistole ZVS P20:

Ráže: 9x19 mm
Celková délka: 190 mm
Celková výška: 132 mm
Šířka: 38 mm
Hmotnost s prázdným zásobníkem: 780 g
Délka hlavně: 101 mm
Délka záměrné: 138 mm
Kapacita zásobníku: 16 nábojů
Vývrt: drážkovaný
Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo
Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N
Odpor spouště: - DA maximálně 58 N

A jak pistoli ZVS P20 hodnotíme?

Ergonomicky příjemně uchopitelná kohoutková pistole je vhodná pro praváky i leváky. Lehká konstrukce zbraně se snadno ovládá prsty jedné ruky. Jedním prstem se snadno dosáhne na hlavní komponenty zbraně, jako je záchyt závěru, pojistka nebo záchyt zásobníku. Velmi snadná je také rozborka pistole a její následná údržba. Někteří střelci rukojeť pistole hodnotí jako krátkou do ruky, výrobce však nabízí i zásobník s  prodlouženou patkou a kapacitou 19 nábojů, který je ideální pro větší ruce. My jsme však při testech se standardní  délkou rukojeti problém neměli. Po snadném zasunutí zásobníku následuje velmi lehké natažení. Náboj máme nyní v komoře. Zřetelné bílé body na mířidlech usnadňují samotné míření. Ocelová konstrukce spouště ulehčuje výstřel apřekvapivě nedochází ke klasickému strhávání zbraně při výstřelu. To si naše redakce ověřuje i na dalších výstřelech z pistole ZVS P20. Po vystřelení posledního náboje v zásobníku podavač svým výstupkem při chodu závěru vzad nadzvedne záchyt závěru a závěr zůstane v pohotovostní poloze vzadu. To usnadňuje a urychluje přebití pistole. Zbraň je celkovou konstrukcí i svými vlastnostmi velmi příjemná, při střelbě přesná a je ideální pro skryté nošení. Set pistole s  příslušenstvím a kufříkem se pohybuje v  cenové hladině od 14 800 Kč. Velmi žádaným a profesionálně vyrobeným komponentem je rovněž pouzdro, které je k  dostání za pouhých 850 Kč.

Plusy

+ nízká hmotnost pistole
+ ocelová spoušť nestrhává při výstřelu
+ vhodná pro praváky i leváky
+ snadné ovládání

Mínusy

- rukojeť může být krátká pro objemnější ruce (řešením je zásobník s  prodlouženou patkou)

Excalibur Trade má výhradní zastoupení pro prodej pistolí značky ZVS na českém trhu, jsou k dostání například v e-shopu ESTRELIVO.CZ, stejně jako pouzdro

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace