Novinové titulky ohlásily invazi do Gazy - teroristé se ukryli do tunelů - a Izraelci je zasypali přesně mířenou palbou

Novinové titulky ohlásily invazi do Gazy - teroristé se ukryli do tunelů - a Izraelci je zasypali přesně mířenou palbou
Autor fotografie: Major Ofer, Israeli Air Force; CC BY 4.0|Popisek: F-16I "Sufa", IDF
15 / 05 / 2021, 17:00

Izraelské obranné síly (IDF) dosáhly v Gaze zřejmě mimořádného úspěchu, který těžkými ztrátami odnesli bojovníci teroristických hnutí Hamás, Islámský džihád a další tzv. palestinští radikálové. Zničeny byly kilometry tzv. "gazanského metra," které teroristé využívají jako úkryt, bezpečné komunikace pro přesun zbraní, a také jako výchozí pozici pro své útoky do Izraele.

Po zprávě, že generální štáb bude schvalovat pozemní invazi do Gazy přišla v noci na včerejšek od IDF informace, kterou bylo možné vyložit tak, že pozemní jednotky na území pásma skutečně vstoupily. Mluvčí IDF doslova řekl: "Letecké a pozemní jednotky IDF v současnosti útočí v Pásmu Gazy". Zprávu převzala světová média a teroristé se podle ní zařídili: ukryli se v síti tunelů, kterému Izraelci s nadsázkou říkají "gazanské metro", a připravili se k protiútoku.

Izraelci ovšem neútočili po zemi přímo v Gaze, své pravidelné jednotky tam (zatím?) nemají. Přesto IDF zřejmě cíleně některým reportérům světových médií, ale i domácím, potvrdila falešnou informaci, což následně sice vedlo k výčitkám, nicméně především k vojenskému úspěchu.

Namísto vstupu do Pásma Gazy zahájila IDF bezmála hodinové ostřelování známých pozic "gazanského metra" jak pozemními jednotkami, tanky a dělostřelectvem, tak leteckým bombardováním. Proběhlo na 160 leteckých útoků a bylo svrženo 450 přesně zacílených bomb. Byly zlikvidovány kilometry podzemních tunelů a v nich shromáždění teroristé. Různé zdroje hovoří o desítkách až stovkách zabitých militantů. Zasaženy byly také továrny, v nichž teroristé vyrábějí, resp. kompletují své rakety.

video: youtube

Médiím IDF přiznalo barvu až asi po dvou hodinách. Žádný izraelský voják, tank nebo jiná technika do Gazy dosud nevstoupila. Útok byl veden z izraelského území. Oficiální prohlášení říká, že došlo "k nedorozumění" a mluvčí vzal odpovědnost na sebe. Jak připomíná The Times of Israel, nebylo to poprvé, kdy IDF sáhla k takovému triku. V roce 2019 teroristé libanonského hnutí Hizballáh těsně protitankovou minuli izraelskou vojenskou ambulanci s pěti vojáky. Útok byl odvetou za předchozí ztráty ve vlastních řadách. IDF, aby snížila hrozbu dalšího útoku, potvrdila smyšlené zranění dvou vojáků, a dokonce sehrála divadlo s namaskovanými "zraněnými" a jejich převoz do nemocnice vrtulníkem.

Při nynějším útoku byla v Gaze zasažena a zničena mj. výšková budova využívaná některými zahraničními redakcemi. IDF zdůrazňuje, že útočí jen na ověřené vojenské cíle, tedy místa, která teroristé prokazatelně využívají pro své operace. Protože jde velmi často o prostory přímo obývané civilisty, nebo v jejich bezprostřední blízkosti, IDF před útokem varuje a dává civilistům čas prostor vyklidit.

K tomu využívají jednak zprávy SMS, jednak tzv. "roof knocker bombs", tedy bomby "klepající na střechu" - neškodné projektily, které svým dopadem a hlukem, který působí, varují před následujícím ostrým útokem. Všechny dosud zničené budovy IDF označila za vojenské objekty.

Rakety teroristů jsou i nadále odpalovány a v průběhu dne se ozývají varovné sirény nejen v městech na jihu Izraele, ale i v Tel Avivu. V pondělí byla salva raket vypálena i proti Jeruzalému. V noci na dnešek byl k tomuto útoku využitý raketomet izraelskými silami zničen. K dnešnímu poledni to od začátku útoku v pondělí bylo na 2500 raket. Část dopadá na území Gazy, většina je likvidována protiraketovým systémem Iron Dome, většina zbývajících dopadá do neobydlených oblastí, ale vzhledem k počtu také narůstají škody a ztráty na životech.

Zdroj: IDF; The Times of Israel

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.