Novoroční dárek od Fordu pro řidiče: Unikátní závodní helma pomáhá zlepšit soustředění

Novoroční dárek od Fordu pro řidiče: Unikátní závodní helma pomáhá zlepšit soustředění
Autor fotografie: Screenshot YouTube
01 / 01 / 2018, 11:00

Ford představil unikátní závodní helmu, kterou ocení především řidiči, jejichž soustředěnost při řízení klesá.

Po ,,pohotovostní" čepici, která zabraňuje řidičům, aby usnuli za volantem, přichází nyní Ford s další novinkou v podobě unikátní helmy, která pomáhá zlepšit koncentraci závodních řidičů za volantem. 

psali jsme: VIDEO: ,,Ford Siesta". S touto baseballovou čapkou už za volantem neusnete

Helma je schopná měřit bioelektrickou aktivitu mozku řidiče a tím i jeho stupeň koncentrace na různých úsecích cesty, kterou za volantem absolvuje. Systém zabudovaný v helmě pak vyhodnotí, jaká zlepšení by mohla být učiněna, aby došlo ke zlepšení celkové soustředěnosti řidiče. Helma rovněž odhaluje, jak profesionální, respektive závodní řidiči jsou schopní ,,zůstat v zóně", tedy být soustředění zvláště na dlouhých tratích.

Ford Performance, která je divizí Fordu pro motoristické sporty, spolupracoval na vývoji unikátního zařízení s vědeckým týmem vysoké školy Kings College London a firmou UNIT9. Společně pak modifikovaly helmu FIA a vybavily elektroencefalogramem (EEG), který monitoruje elektrickou aktivitu mozku.

psali jsme: Ford představil Police Interceptor Utility pro americké policisty

Podle Yatese Buckleyho, který je technickým ředitelem společnosti UNIT9, dokáže firma pomocí EEG vytvořit ,,mentální mapu" trati a zároveň měřit hladinu duševní energie řidiče, která je zapotřebí k absolvování konkrétní trati.

Vědci pak monitorovali závodní jezdce včetně Andyho Priaulxe a Sébastiena Ogiera, kteří oba používají před závodem techniky mentálního tréninku. Teoreticky je pak možné, že další helmy vybavené EEG mohou vysílat potřebná data živě zpět do zázemí závodního týmu jezdce, a ty pak následně vyhodnocovat. Tým pak může podle nasbíraných dat určit, v jakém úseku závodu například klesá soustředěnost jezdce.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace