Novou členkou rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vláda včera jmenovala šéfku právníků ERÚ Markétu Zemanovou

Novou členkou rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vláda včera jmenovala šéfku právníků ERÚ Markétu Zemanovou
28 / 07 / 2020, 10:00

Vláda včera potichu vybrala nového člena pětičlenné Rady ERÚ – Markétu Zemanovou. Tato právnička, která na ERÚ nastoupila v roce 2013, nahradí ve funkci problematického Rostislava Krejcara. Ten doposud fungoval jako neformální předseda celého úřadu a prakticky jej řídil. V kuloárech se hovoří o tom, že Zemanovou do funkce protlačil přes Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ji vládě navrhlo ke jmenování, Ladislav Havel, jiný člen Rady a bývalý dlouholetý pracovník MPO. V Radě tak nyní může dojít k vychýlení rovnováhy sil ve prospěch Havla a Zemanové.

Zemanová doposud působila jako ředitelka sekce legislativně správní na ERÚ, ve funkci byla ale pouze krátce. Dlouhou dobu byla pouze pověřena řízením legislativně právního odboru. Prakticky během čtvrtroku se tedy dostala až do samotného vedení úřadu. Pro mnohé to mohlo být překvapení, ale pro znalé prostředí nikoliv. Sázka na Zemanovou zkrátka vyšla, zvláště za situace, kdy radní Krejcar už prý nebyl dál únosný. O tom, že se s ním možná počítá na funkci ředitele sekce regulace ERÚ a na úřadě by tak prakticky zůstal, se v zákulisí jako o plánu B spekuluje už od jara. Obě varianty jsou nicméně v podstatě prohra spotřebitele, když vítězem těchto operací je silná FVE lobby.

Zemanová byla od samotného počátku Rady v roce 2017 favoritkou dnes již bývalého předsedy Rady Vratislava Košťála. Následně i člena Rady Ladislava Havla, který byl do funkce jmenován v roce 2019. Zemanová byla vždy poslušnou úřednicí, která prosazovala úpravy energetického legislativy v neprospěch spotřebitelů, ale v zájmu jednotlivých radních. Je otázkou, zda právnička, která v minulosti fungovala pouze jako nástroj pro prosazování zájmů Rady, je pro výkon vedoucí funkce tedy vůbec připravena.

V této souvislosti se sluší připomenout, že Zemanová měla mimo jiné za právníky ERÚ dohlížet na bezproblémový průchod organizačních změn na ERÚ k 1.1.2020. Výsledkem této zpackané reorganizace je řada žalob od zaměstnanců, kteří byli selektivně a v řadě případů diskriminačně postaveni mimo výkon služby.

„Markéta Zemanová Energetický regulační úřad zná, působí v něm už řadu let. Kombinace právního vzdělání a znalosti organizace jsou jedním z předpokladů k tomu, aby v nové pozici uspěla,“ prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve svém tiskovém prohlášení.

Ambice k tomu Zemanové evidentně nechybí, je ale otázkou, čí zájmy bude prosazovat. Měla by mít ale na paměti, že Energetický regulační úřad je nezávislým regulačním úřadem, který má chránit zájmy zákazníků a spotřebitelů s cílem uspokojit všechny přiměřené požadavky na dodávku energií.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace