Nový gambijský prezident vypustí z názvu země ,,islámská"

Nový gambijský prezident vypustí z názvu země ,,islámská&quote;
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: gambijská vlajka
03 / 02 / 2017, 16:30

Po dramatických událostech, kdy z africké Gambie uprchl svržený prezident Yahya Jammeh, se funkce nové hlavy státu ujal Adama Barrow.

Ten už slíbil zavedení reforem, které zchudlá země nezbytně potřebuje. I proto, že předchozí prezident doslova ,,vyloupil" státní kasu, než se uchýlil do vynuceného exilu.

Na své první tiskové konference vyhlásil Barrow v první řadě reformu Národní zpravodajské služby a deklaroval svobodu médií, která předtím v Gambii nebyla. Národní zpravodajská služba byla za uprchnuvšího exprezidenta Yammeha obávanou organizací, která stále za mnoha zmizeními režimu nepohodlných lidí a podle lidskoprávních aktivistů Yammehovy oponenty i mučila.  

Barrow na tiskové konferenci řekl, že služba nezanikne, ale že se přejmenuje a bude sloužit svým původním účelům. Podle něho je nutné vrátit do Gambie vládu práva. Především však bude Gambie potřebovat zahraniční ekonomickou injekci, protože státní kasa je prázdná.

Gambie již také nebude islámskou republikou, jak ji Yammeh vyhlásil v roce 2015. Ten změnu názvu zdůvodňoval před dvěma lety tím, že v Gambii je 90% muslimů.

Barrow je po letech prvním demokraticky zvoleným prezidentem Gambie. Jeho předchůdce však dlouho odmítal uznat výsledky prosincové volby, a proto vypukly v zemi nepokoje. Yammeh se nakonec rozhodl moci vzdát ve prospěch Barrowa a uprchnout do exilu do Rovníkové Guineje.

 

psali jsme:

Než utekl, stačil gambijský prezident vyrabovat státní pokladnu

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.