Nový návrh EU: Nechcete v Česku přijmout 525 běženců? Tak jich tedy přijmete 1192.

Nový návrh EU: Nechcete v Česku přijmout 525 běženců? Tak jich tedy přijmete 1192.
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
22 / 05 / 2015, 21:30

Evropská komise chce přerozdělit místo 20 až 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka. Dělají si z nás legraci? Ne, jen budeme zřejmě přehlasováni v Europarlamentu.

Informaci přinesl server iDnes.cz s odvoláním na agenturu Reuters. Údajně se chystá přesun 40 000 uprchlíků zařazených do programu takzvaného "přemísťování", tedy pomoci s přechodným rozdělováním migrantů do jiných zemí EU v situaci, kdy některé hraniční země unie nejsou s to příval zvládat. Podle Reuters bylo číslo 40 000 navrženo, aby se překonal odpor zemí, které proti kvótám mají námitky. Agentura přitom poukazuje hlavně na Francii.

Ve Velké Británii se politici připravují na odmítnutí návrhů Evropské komise, aby se ostrovní země "spravedlivě podělila" o migranty, kteří v Evropě hledají azyl. Podle deníku The Times "musí Velká Británie přijmout více uprchlíků".

Zdůvodnění je poněkud zvláštní: protože řada států odmítá striktní stanovení kvót od EU a protože někteří z členů odmítli původní návrh na přerozdělení 20 tisíc uprchlíků, tak jim nyní EU nabízí řešení "ve zvýšení počtu povinně přijatých migrantů na 40 tisíc uprchlíků"? Pokud by pro Česko platila předběžně uváděná kvóta, mělo by se připravit na přijetí 1192 běženců.

Bojovníky IS pašují do Evropy gangy ze severní Afriky spolu s dalšími imigranty.Policie ani tajné služby ale neví, kdo je legitimní uprchlík a kdo terorista.

Kvóty, které EK navrhuje s ohledem na lidnatost jednotlivých unijních zemí, jejich ekonomiku, nezaměstnanost a další ukazatele, čeští představitelé odmítají a zdůrazňují princip dobrovolnosti. Podobný postoj jako Česko má například Slovensko či Polsko, naopak pro závazné podíly na řešení migrační krize je například Německo. 

Evropská unie se snaží vymyslet strategii, jak se vyrovnat s rostoucí vlnou uprchlíků především ze severní Afriky. Hovoří se o zavedení kvót podle počtu obyvatel, míry nezaměstnanosti či HDP.

Návrhy Evropské komise musí být schváleny Evropským parlamentem za podmínky souhlasu patnácti unijních zemí, které představují nejméně 65 procent evropských občanů. A vzhledem k tomu, že Itálie, Francie nebo Německo, které vyřízují nejvyšší počty žádostí o azyl a mají jedny z nejvyšších počtů "evropských občanů", lze očekávat, že stanovisko české vlády bude pouze "vzato na vědomí" a čeští europoslanci, byť budou hlasovat proti, nebudou schopni zvrátit "demokratické rozhodnutí" Europarlamentu.

Británie, Irsko a Dánsko, které mají výjimky v otázkách azylové a přistěhovalecké politiky, víz a hraničních kontrol, by podle všeho neměly v této záležitosti hlasovat.

Itálie, která žádá o pomoc s uprchlíky ze severní Afriky, by jistě potřebovala pomoc ostatních unijních států při řešení krize s běženci.

Sympatie vůči italským bezpečnostním složkám a agentuře FRONTEX (která má za povinnost ochranu vnějších hranic) trochu mizí, pokud je možné, aby jeden z teroristů v tuniském muzeu Bardo žil ilegálně se svou matkou a dvěma staršími bratry v městečku nedaleko Milána. A navíc se do Itálie  dostal nelegálně v únoru spolu s dalšími devadesáti utečenci přes Středozemní moře. Přestože ho sicilská policie vyhostila, podařilo se mu v Itálii zůstat a dostat se až do Milána. 

Pašeráci lidí pronajímají za vysoké částky plavidla desítkám tisíc imigrantů z Afriky a ze Středního východu a potom čluny posílají k pobřeží jižní Itálie a Řecka. Podle některých zdrojů tři z pěti lodí v pobřežních vodách jihoevropských států úmyslně potápí a spoléhají na italské a řecké záchranáře, případně na kolem plující obchodní lodě, že ti utečence zachrání.  

Zdroj: idnes.cz

  

Tagy článku