Nový nejvýkonnější počítač světa je z Číny a nejsou v něm americké procesory

Nový nejvýkonnější počítač světa je z Číny a nejsou v něm americké procesory
Autor: Jack Dongarra, TOP500|Popisek: Superpočítač
22 / 06 / 2016, 11:45

Nový čínský superpočítač Sunway TaihuLight, je číslem jedna v nejnovějším žebříčku superpočítačů TOP500 zveřejněném v pondělí ráno na Mezinárodní superpočítačové konferenci (ISC), která se koná ve Frankfurtu nad Mohanem.

Výkonem 93 petaflops systém překonává dřívější hvězdu Top500, čínský Tianhe-2 třikrát. Stroj je poháněn novým procesorem ShenWei, který byl vyvinut lokálně, a ukončil tak spekulace, že Čína se musí spoléhat na západní technologie, aby mohla účinně konkurovat v nejlepších superpočítačích.

TaihuLight je v současné době v provozu v Národním superpočítačovém centra v průmyslovém a technologickém městě Wuxi, asi dvě hodiny jízdy autem západně od Šanghaje. Tento systém bude sloužit pro různé výzkumné a inženýrské práce, například v oblasti modelování klimatu, počasí a planetárních systémů, přírodního výzkumu, pokročilé výroby a analýzy dat. 

"Jako první superpočítač v Číně, která je zcela založen na domácí produkci procesorů, systém Sunway TaihuLight demonstruje významný pokrok, který Čína učinila v oblasti navrhování a výrobě superpočítačových výpočetních systémů," řekl ředitel centra Prof. Dr. Guangwen Yang serveru Top500.

TaihuLight má operační paměť o velikosti 1,3 PB složenou z modulů DDR-3. Celkový příkon superpočítače je 15,3 MW, což je ale méně než u staršího nejvýkonnějšího počítače světa, Tian-he 2.

Operační systém nazývaný The Sunway Raise OS používá linuxový základ a úpravy, aby bylo docíleno co největší rychlosti celého systému.

Zdroj: Top500

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace