Nový nejvýkonnější počítač světa je z Číny a nejsou v něm americké procesory

Nový nejvýkonnější počítač světa je z Číny a nejsou v něm americké procesory
Autor fotografie: Jack Dongarra, TOP500|Popisek: Superpočítač
22 / 06 / 2016, 11:45

Nový čínský superpočítač Sunway TaihuLight, je číslem jedna v nejnovějším žebříčku superpočítačů TOP500 zveřejněném v pondělí ráno na Mezinárodní superpočítačové konferenci (ISC), která se koná ve Frankfurtu nad Mohanem.

Výkonem 93 petaflops systém překonává dřívější hvězdu Top500, čínský Tianhe-2 třikrát. Stroj je poháněn novým procesorem ShenWei, který byl vyvinut lokálně, a ukončil tak spekulace, že Čína se musí spoléhat na západní technologie, aby mohla účinně konkurovat v nejlepších superpočítačích.

TaihuLight je v současné době v provozu v Národním superpočítačovém centra v průmyslovém a technologickém městě Wuxi, asi dvě hodiny jízdy autem západně od Šanghaje. Tento systém bude sloužit pro různé výzkumné a inženýrské práce, například v oblasti modelování klimatu, počasí a planetárních systémů, přírodního výzkumu, pokročilé výroby a analýzy dat. 

"Jako první superpočítač v Číně, která je zcela založen na domácí produkci procesorů, systém Sunway TaihuLight demonstruje významný pokrok, který Čína učinila v oblasti navrhování a výrobě superpočítačových výpočetních systémů," řekl ředitel centra Prof. Dr. Guangwen Yang serveru Top500.

TaihuLight má operační paměť o velikosti 1,3 PB složenou z modulů DDR-3. Celkový příkon superpočítače je 15,3 MW, což je ale méně než u staršího nejvýkonnějšího počítače světa, Tian-he 2.

Operační systém nazývaný The Sunway Raise OS používá linuxový základ a úpravy, aby bylo docíleno co největší rychlosti celého systému.

Zdroj: Top500

Tagy článku