Nový polský ministr zahraničí se pře s Rusy kvůli NATO

Nový polský ministr zahraničí se pře s Rusy kvůli NATO
Popisek: Ilustrační obrázek
27 / 11 / 2015, 18:30

Varšava 27. listopadu (ČTK) - Nový polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se pře s ruskou diplomacií o smlouvu mezi NATO a Ruskem kvůli svému požadavku na umístění základen aliance na polském území.

Informovala o tom agentura PAP, která popsala změny, k nimž se pod vedením konzervativního ministra v polské diplomacii schyluje. Wasczykowski plánuje mimo jiné posílení regionální spolupráce v rámci visegrádské skupiny, kam patří i Česko.

Moskva zareagovala na středeční požadavek Wasczykowského na přehodnocení takzvaného Ustavujícího aktu NATO-Rusko z roku 1997, podle něhož nemají být na území nových členských států aliance - jímž se Polsko stejně jako ČR stalo v roce 1999 - jaderné zbraně. Moskva tuto smlouvu vztahuje i na budování vojenských základen NATO ve východních zemích.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila Waszczykowského slova za "velmi nebezpečná a extrémně provokativní".

Ministrův mluvčí v reakci na tuto kritiku ve čtvrtek uvedl, že Waszczykowski nemluvil o zrušení smlouvy jako celku, ale o umisťování "početných vojenských jednotek ve střední Evropě", což prý Zacharovová nepochopila.

NATO podle nového šéfa polské diplomacie uplatňuje dvě úrovně bezpečnosti, tu vyšší pro západní Evropu a nižší pro země ve středu a na východě kontinentu. "Tohle chceme narovnat," řekl ministr polské agentuře.

Waszczykowski před nástupem do úřadu, kam se dostal po jasném volebním vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), zaujal média ostrým postojem na adresu syrských uprchlíků, které by podle jeho slov měla Varšava vycvičit a poslat zpět bojovat za jejich zemi.

Ve čtvrtek agentuře PAP řekl, že změny v polské zahraniční politice budou probíhat pozvolna, neboť "diplomacie nemá ráda revoluce". Mezi hlavní změny má vedle snahy o posilování role NATO v zemi patřit intenzivnější regionální spolupráce v rámci skupiny V4, ale i s pobaltskými státy. Hodlá se rovněž zasadit o prosazení demokratického řešení situace na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Tagy článku