Nový polský ministr zahraničí se pře s Rusy kvůli NATO

Nový polský ministr zahraničí se pře s Rusy kvůli NATO
Popisek: Ilustrační obrázek
27 / 11 / 2015, 18:30

Varšava 27. listopadu (ČTK) - Nový polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski se pře s ruskou diplomacií o smlouvu mezi NATO a Ruskem kvůli svému požadavku na umístění základen aliance na polském území.

Informovala o tom agentura PAP, která popsala změny, k nimž se pod vedením konzervativního ministra v polské diplomacii schyluje. Wasczykowski plánuje mimo jiné posílení regionální spolupráce v rámci visegrádské skupiny, kam patří i Česko.

Moskva zareagovala na středeční požadavek Wasczykowského na přehodnocení takzvaného Ustavujícího aktu NATO-Rusko z roku 1997, podle něhož nemají být na území nových členských států aliance - jímž se Polsko stejně jako ČR stalo v roce 1999 - jaderné zbraně. Moskva tuto smlouvu vztahuje i na budování vojenských základen NATO ve východních zemích.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila Waszczykowského slova za "velmi nebezpečná a extrémně provokativní".

Ministrův mluvčí v reakci na tuto kritiku ve čtvrtek uvedl, že Waszczykowski nemluvil o zrušení smlouvy jako celku, ale o umisťování "početných vojenských jednotek ve střední Evropě", což prý Zacharovová nepochopila.

NATO podle nového šéfa polské diplomacie uplatňuje dvě úrovně bezpečnosti, tu vyšší pro západní Evropu a nižší pro země ve středu a na východě kontinentu. "Tohle chceme narovnat," řekl ministr polské agentuře.

Waszczykowski před nástupem do úřadu, kam se dostal po jasném volebním vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), zaujal média ostrým postojem na adresu syrských uprchlíků, které by podle jeho slov měla Varšava vycvičit a poslat zpět bojovat za jejich zemi.

Ve čtvrtek agentuře PAP řekl, že změny v polské zahraniční politice budou probíhat pozvolna, neboť "diplomacie nemá ráda revoluce". Mezi hlavní změny má vedle snahy o posilování role NATO v zemi patřit intenzivnější regionální spolupráce v rámci skupiny V4, ale i s pobaltskými státy. Hodlá se rovněž zasadit o prosazení demokratického řešení situace na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace