Nový polský ministr zahraničí žádá revizi vztahů NATO s Ruskem

Nový polský ministr zahraničí žádá revizi vztahů NATO s Ruskem
Autor fotografie: Nicolas Raymond CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 11 / 2015, 15:30

Varšava 25. listopadu (ČTK) - Polsko požaduje zrušení takzvaného Ustavujícího aktu NATO-Rusko z roku 1997, který formuloval základy vztahů mezi aliancí a Moskvou v době rozšiřování NATO na východ.

Nový polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes ve Varšavě prohlásil, že dokument by měl být zrušen, aby aliance mohla na polském území zřídit nové vojenské základny.

V Ustavujícím aktu se uvádí, že NATO nemá v plánu a nemá ani důvod umístit na území nových členských států jaderné zbraně. Novými státy aliance se v roce 1999 staly Polsko, Maďarsko a Česká republika. Moskva si tento článek vyložila jako zákaz budování nových stálých základen na území nových členů NATO.

Podle ministra Waszczykowského je Ustavující akt "politicky motivovaná dohoda, která je právně neplatná a byla uzavřená v odlišné mezinárodní situaci". Listu Gazeta Wyborcza řekl, že Polsko žádá rovnocenný bezpečnostní status starých a nových států NATO.

Podle ministra by v NATO neměly existovat dvě různé bezpečnostní úrovně, jedna pro západní Evropu, kde jsou umístěny americké jednotky, kde jsou základny a vojenská zařízení, a druhá pro Polsko, kde nic takového není.

"S Ruskem ale sousedí právě Polsko," upozornil Waszczykowski.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace