Autor fotografie: YouTube/screenshot/TOPVIDEA|Popisek: Miroslav Kalousek
Varoval před rostoucími imperiálními ambicemi Moskvy: "Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie."
Česká republika podle Miroslava Kalouska, který dnes převezme vedení opoziční TOP 09, čelí bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost. Je podle něj třeba zabránit oligarchizaci společnosti a vládě "jediného osvíceného generálního ředitele" obklopeného polistopadovými rozvědčíky, tedy vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.
V padesátiminutovém kandidátském projevu k delegátům sněmu v pražském hotelu Don Giovanni také varoval před rostoucími imperiálními ambicemi Moskvy. Pomoci podle něj může aktivní přístup a směřování země k "tvrdému jádru EU".
"Rizikem je vlastní lhostejnost," vypočítal Kalousek hrozby, které podle něj bezprostředně ohrožují rozvoj demokracie v Česku. Stát podle něj v poslední době ztratil hodně z kreditu, který získal po roce 1989. Svobodná společnost už podle něj je terčem útoku a společnost by to neměla přehlížet. Jako příklad uvedl práci médií vlastněných Babišem. Přirovnal to k situaci, kdy ignorováním poryvů větru člověk přehlédne blížící se bouři.
Vizí TOP 09 je přitom stát, který občany neřídí, ale chrání je a podporuje je, konstatoval Kalousek. Stát by podle něj měl minimálně zasahovat do ekonomiky. Vyslovil se pro silnou a akceschopnou Evropu, ČR by se podle něj měla zařadit mezi silné členy a nespokojovat se s cestou těch pomalejších. "Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie," uvedl.
Voličům chce v blížících se volbách nabídnout kapitalismus pro střední třídy, který se osvědčil v mnoha západních zemích. Přitom zdůraznil potřebu sociálního akcentu a uvedl, že v této oblasti by se chtěl vyvarovat chyb, které dříve učinil. "Musíme se vyvarovat chyb, které jsem dělal. Musíme být více empatičtí vůči lidem obávajícím se o svůj sociální standard," uvedl s odkazem například na handicapované. Stát podle něj ale nesmí být rovnostářský jako v současném systému penzí.