Nový rakouský premiér odmítl spolupráci s FPÖ a jmenoval do vlády muslimku

Nový rakouský premiér odmítl spolupráci s FPÖ a jmenoval do vlády muslimku
18 / 05 / 2016, 08:00

Novým rakouským kancléřem je Christian Kern, nahradil Faymanna. Vyhodil ministrya jmenoval do vládního postu první muslimku.

Vídeň (ČTK) - Padesátiletý Christian Kern je novým rakouským kancléřem. Dosavadního šéfa rakouských drah včera v podvečer do funkce jmenoval prezident Heinz Fischer. Kern ve funkci i v čele sociální demokracie nahrazuje Wernera Faymanna, jenž začátkem minulého týdne nečekaně rezignoval po nedávném debaklu sociální demokracie v prvním kole voleb hlavy státu.

Kern, který už oznámil trojici změn ve vládě, vyjádřil odhodlání pokračovat v koalici s lidovci, i když v jiném stylu než dosud. Zároveň se distancoval od populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). "Nespolupracujeme se stranami, které poštvávají proti lidem a menšinám," řekl.

Právě kandidát FPÖ Norbert Hofer vyhrál první kolo prezidentských voleb, což vedlo k odchodu Faymanna, kterému mnozí vytýkali nevýraznost. V nedělním druhém kole hlasování se Hofer utká s kandidátem zelených Alexanderem Van der Bellenem, jehož dnes Kern otevřeně podpořil.

Pokud jde o vládní politiku, označil Kern za priority zvládnutí migrační krize a oživení rakouské ekonomiky, které by mělo přinést snížení na tamní poměry vysoké nezaměstnanosti a přispět ke zvyšování reálných mezd.

K naplnění priorit by podle Kerna měla napomoci i obměna kabinetu, z něhož odchází hned tři ze šesti sociálnědemokratických ministrů. Končí ministryně školství Gabriele Heinischová-Hoseková, kterou nahradí šéfka konference rektorů Sonja Hammerschmidová, a odchází také ministr kultury Josef Ostermayer, jehož vystřídá kulturní manažer Thomas Drozda.

Ve vládě končí i ministr dopravy a inovací Gerald Klug, do jehož křesla usedne dosavadní štýrský ministr dopravy Jörg Leichtfried. Zajímavá je i změna ve funkci státní tajemnice pro veřejnou správu, kde Sonju Stesslovou nahradí Muna Duzdarová. Sedmatřicetiletá dcera palestinských přistěhovalců se stane první muslimkou na tak vysokém vládním postu.

Faymann minulý týden rezignoval na všechny politické funkce, a tak Kern stane i v čele sociální demokracie. Po včerejší jednoznačné podpoře, které se mu dostalo od předsednictva strany, bude do čela uskupení formálně zvolen 25. června na stranickém sjezdu.

Kern se narodil 4. ledna 1966 ve Vídni, kde se také věnoval mediálním studiím. Poté pracoval jako novinář nebo asistent sociálnědemokratického státního tajemníka pro veřejnou službu Petera Kostelky. Zkušenosti má i z rakouské energetické společnosti; rakouské dráhy vedl od roku 2010.

Tagy článku