Nový šéf Pentagonu: naším cílem je totální porážka islámského státu

Nový šéf Pentagonu: naším cílem je totální porážka islámského státu
Autor fotografie: USA Defense.gov/US Navy Chad J.McNeeley|Popisek: Fort Campbell v Kentucky, 20. června 2012
27 / 02 / 2015, 16:45

Prezident Obama jmenoval nového ministra obrany Ashtona Cartera. Změní USA postoj a taktiku v boji proti IS?

Nelze tvrdit, že by americké jednotky operující na Blízkém východě proti islámistickým bojovníkům byly extrémně úspěšné. Spíše naopak, což bylo zřejmě i jedním z důvodů personální výměny na postu ministra obrany USA. 

Nový americký ministr je "oprávněně považován za vynikajícího odborníka ve sféře národní bezpečnosti a důvěřuji jeho mínění specialisty a jeho expertním hodnocením," prohlásil před jeho zvolením prezident Obama. "

Senát nakonec hlasoval pro jeho jmenování poměrem 93 proti 5 a nahradil bývalého ministra Chucka Hagela. Během svého senátního slyšení šedesátiletý Carter minulý týden zdůraznil, že chce zvýšit americký rozpočet na obranu, snížit náklady na pořizování nových zbraní a zasadit se o to, aby se moderní technologie dostávaly k vojsku co nejrychleji.

Carter byl ve funkci několik dnů a hned svolal do Kuvajtu poradu nejvyšších amerických generálů a diplomatů ohledně boje proti IS. Odmítl manažerské prezentace v Power Pointu a vyžadoval diskuzi. Americká média, která většinou nesledují podobné události, uvedla, že to je něco nevídaného. Pozvánku na poradu na základně Arifdžán dostali velitelé amerických sil na Blízkém východě, v Evropě a Africe, velvyslanci v členských zemích koalice proti islámskému státu a Obamovi pověřenci pro boj s islámskými radikály. 

„Jste Team America. Konečná porážka tohoto brutálního hnutí může a také bude dosažena,“ prohlásil k nim podle časopisu Time hned v úvodu schůze Carter.  Potom novinářům řekl, že "USA musí přehodnotit svůj přístup k boji proti terorismu. A také, "že armádní a diplomatické špičky svolal proto, aby lépe pochopil, jakou strategii k boji s islamisty prosazuje Pentagon a Bílý dům. Chtěl od nich dopodrobna slyšet, jaká konkrétní vojenská, politická a ekonomická opatření hodlají použít k zastavení postupu islamistů.

Ashton Baldwin Carter (narozený 24 září 1954) začal pracovat v Pentagonu v roce 1981. Věnoval se hlavně problematice protiraketové obrany, jadernému arzenálu a vládním programům pro případ jaderné války.

Zdroj: zpravy.idnes.czcbsnews.com

Foto: náměstek ministra obrany Ashton B. Carter s vojáky ze 101. vzdušné výsadkové divize na cvičení ve Fort Campbell v Kentucky, 20. června 2012. DOD foto US Navy Petty Officer 1st Class Chad J . McNeeley

Psali jsme také:

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe

Estonsko buduje na hranici s Ruskem opevnění

Rusko opravuje svá jaderná monstra 

Američtí zabijáci tanků v Evropě 

Rusko chřestí zbraněmi nad Barentsovým mořem 

 

Tagy článku