Nový trestný čin v Maďarsku: Ilegální překročení státních hranic

Nový trestný čin v Maďarsku: Ilegální překročení státních hranic
Autor: YouTube/ screenshot|Popisek: Výstavba plotu na maďarsko-srbských hranicích
16 / 07 / 2015, 17:15

VIDEO / Kontroverzní plot na maďarsko-srbských hranicích vládě nestačí, chce zavést novou skutkovou podstatu trestného činu - nedovolené překročení státní hranice.

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér dnes na tiskové konferenci odmítl kritiku výstavby "žiletkového" plotu a řekl: "Stavba plotu není řešení, ale je to nutný a nevyhnutelný krok, kterým se snažíme podle platných zákonů řídit a kontrolovat příliv ilegálních migrantů." Doplnil, že podobné ploty jsou i v dalších unijních zemích, například v Řecku, Bulharsku nebo Španělsku. Vláda se, podle něj, snaží donutit imigranty, aby přicházeli do země kontrolovatelným způsobem, tedy přes hraniční přechody.

Ministr obrany Dr. Csaba Hende řekl doslova "Respektovat tento plot znamená, že se plot nepřelézá a pak se nikomu nic nestane". Navíc je testováno několik technologií zabezpečení hranice a "žiletkový" plot je pouze jedna z variant. Současně upozornili ministři, že "nikdo nezůstane bez pomoci, pokud se zraní při pokusu o přelezení plotu."

Kvůli úsporám sloupy vyrábějí vězni, a plot staví armáda, a i přesto za něj Maďarsko zaplatí v přepočtu téměř 600 milionů korun.

Ministr obrany informoval, že každé tři kilometry bude v plotu zabudována brána, i proto, aby mohli na obě strany plotu vjet záchranáři nebo ozbrojené složky. Plot je proto stavěn přibližně 1,5 metru od skutečné hranice se Srbskem. 

Šéf úřadu maďarského předsedy vlády János Lázár dnes informoval, že maďarský parlament chce novelizovat trestní zákoník a zavést trestný čin nelegálního překročení státní hranice. V současnosti je tento čin považován pouze za přestupek. Vláda má k dispozici informace od tajných služeb, ze kterých je zřejmé, že Srbsko bude prvořadým cílem bojovníků IS. Lázár sice neuvedl konkrétně islámský stát, nicméně podle serveru vs.hu islámští radikálové nedávno zveřejnili video, že Srbsko je centrem Balkánu a proto je v hledáčku IS.

Dosud se do Maďarska dostalo až 81.000 imigrantů, a pokud vláda nebude konat, toto číslo může vzrůst až na 150 až 200 000 uprchlíků, uvedl dnes Lázár . Maďarská vláda se, na rozdíl od organizací na ochranu lidských práv, nedomnívá, že uprchlíci přicházejí z tzv. "bezpečných zemí."

Uživatel Drone Media Studio zveřejnil záběry maďarsko-srbské hranice pomocí dronu

Zdroj: vs.hu, pozri.sk, tyden.cz, Hír24

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace