Nový zákon o státním zastupitelství: budou moci politici nahlížet do probíhajících kauz?

Nový zákon o státním zastupitelství: budou moci politici nahlížet do probíhajících kauz?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
11 / 11 / 2014, 16:00

11.11.2014 / Sporné ustanovení návrhu zákona totiž umožňuje dvojí výklad...

Přesně to totiž v případě přijetí nového zákona hrozí. Politici by mohli mít přístup k informacím z právě probíhajících kauz. V tom případě by se v budoucnosti vyhnuli takovým skandálům, jako byl "případ Nagyová". O průběhu celé kauzy i razii na vládě by měli informace předem a rozhodně by je nic nepřekvapilo. Pokud by tehdy zákon platil, Nečas by o celé události musel být informován přímo nejvyšším státním žalobcem. 

O co vlastně jde? Konkrétně o tuto citaci z navrhovaného zákona: „Ministerstvo spravedlnosti může požádat Nejvyšší státní zastupitelství o informaci vztahující se k činnosti státního zastupitelství, pokud takové informace potřebuje pro přípravu právních předpisů nebo pro účely tvorby politiky v oblasti působnosti ministerstva“.

Výklad této citace je však natolik volný, že umožňuje mnoho interpretací.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze k tomu dodala, že v citaci není jasně stanoveno, zda se to týká již kauz skončených, nebo probíhajících. Zároveň není v zákoně jasně definováno, co by nastalo v případě, že by chtěl ministr vědět, zda detektivové nevyšetřují například předsedu vlády. Případné předávání informací politikům by totiž mohlo ohrozit vyšetřování. Navíc se zde podle Bradáčové opět ukazuje, že státní žalobci by se stali závislí na politicích.

Bc. Alice Randáková 

Psali jsme také:

Ministryně Válková: Státní zástupci budou nakonec rádi a změny přivítají

Válka státních zástupců ve sněmovně

Chránila Evropská unie politiky před stíháním za korupci?

Tagy článku