Novým generálním tajemníkem OSN bude s největší pravděpodobností Antonio Guterrés

Novým generálním tajemníkem OSN bude s největší pravděpodobností Antonio Guterrés
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: OSN
06 / 10 / 2016, 19:15

Sedmašedesátiletý Guterrés uspěl v šestém kole volby a podpořila jej i Rada bezpečnosti. Bývalý předseda vlády tak vystřídá Pan Ki - muna po deseti letech.

Sám odcházející generální tajemník Pan Ki - mun si před volbou přál, aby se jeho nástupcem stala žena, protože je po 70 letech ,,nejvyšší čas". Nakonec však i desátý generální tajemník OSN bude muž.

Pokud Guterrés projde i konečným hlasováním a schválí jej i Valné shromáždění OSN, bude desátým šéfem OSN od roku 1945. Ruský zástupce OSN Vitalij Čurkin, který tento měsíc radě předsedá, navíc označil Gutterése jako favorita, kterému už dokonce pogratuloval.

K doporučení kandidáta na generálního tajemníka OSN k volbě je potřeba, aby získal alespoň devět hlasů v patnáctičlenné radě. Proti nesmí hlasovat žádný ze států, které mají právo veta. Jsou jimi Spojené státy, Británie, Rusko a Čína.

Podle diplomatických zdrojů ale všechny tyto státy s Guterrésovou volbou souhlasily a jeho nominaci by tak nemělo stát nic v cestě. 

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.