Nutná obrana u soudu zvítězila. Obránce byl u odvolací instance osvobozen

Nutná obrana u soudu zvítězila. Obránce byl u odvolací instance osvobozen
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: útočník s nožem
13 / 06 / 2017, 16:30

Dnes soud v Českých Budějovicích dal občanům vzkaz, aby se nebáli bránit. Přesto právní prostředí v ČR zůstává pro vlastní obranu před útočníkem nepříznivé.

Pražský vrchní soud definitivně zprostil Tomáše Ilieva obžaloby z vraždy kvůli tomu, že zabil nožem agresora před domem ve Volarech. Potvrdil stanovisko krajského senátu, že obžalovaný se jen bránil dvěma útočníkům způsobem odpovídajícím situaci. Iliev zabil ranou nožem do hlavy bratra své přítelkyně.

„Měl nepochybně právo se za této situace nějakým způsobem bránit. Použití nože bylo v tomto směru adekvátní,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

K incidentu došlo loni 6. listopadu 2015. Předcházelo mu setkání v restauraci, kde měl Iliev po hádce udeřit svou známou. Ta si posléze stěžovala svému bratrovi, který později s kamarády dorazil k domu později obžalovaného mladíka. Jeden z nich pak Ilieva fyzicky napadl a zatlačil ho do chodby. Do rvačky se zapojil i Ilievův otec a útok agresora se jim podařilo odrazit.

Iliev pak sebral nůž ležící poblíž a bodl iniciátora konfliktu do hlavy. Zraněný muž po dvou dnech v nemocnici zemřel, podle znalců nebylo možné jeho smrt odvrátit žádnou, ani seberychlejší pomocí. Rána totiž mířila přímo do mozku.

Podle obžaloby zaútočil Iliev na muže v momentě, když už byl incident u konce. Naopak obhajoba tvrdila, že se útočníci vrátili a Ilieva škrtili a bili. Ten smrtící úder zasadil muži v okamžiku,  když k němu byl útočník čelem a on proti němu ve strachu máchal rukama s nožem. Soudní znalec v posudku uvedl, že rána nožem šla zezadu, připustil ale i variantu, že byla vedena zepředu a napadený zrovna pootočil hlavu.

Státní zástupkyně Radka Michková u odvolacího soudu hájila stanovisko, že o nutnou obranu nešlo. Poukázala na to, že před smrtelným útokem byl konflikt přerušen a že osudový útok byl velice intenzivní - natolik, že nůž se v ráně zlomil a napadenému zůstala v hlavě čepel. „Obžalovaný v té době už rozhodně nebyl v postavení obránce, a nejde proto souhlasit s tím, že by se jednalo o nutnou obranu,“ argumentovala Michková.

Odvolací soud jí ale za pravdu nedal. „Máme za to, že útok ze strany poškozeného nebyl přerušen tím krátkým momentem, kdy se obžalovaný zvedl z podlahy a s nožem vyšel před dům, aby zabránil dalšímu svému napadání,“ řekl Zelenka. Podle něj tedy nelze Ilieva uznat vinným z vraždy.

 

Zdroj: idnes.cz

 

Tagy článku