Nyní dostávají školáci klíče později, riziko vzniklé ztrátou je ale větší

Nyní dostávají školáci klíče později, riziko vzniklé ztrátou je ale větší
18 / 09 / 2019, 12:00

Ještě před třiceti lety dostávaly děti svůj první klíč okolo osmi až devíti let, dneska je to podle dostupných statistik minimálně o dva roky později. Ztráta klíče v dnešní době ale znamená mnohem větší bezpečnostní riziko.

Zatímco dříve dítě vystačilo s klíčem od bytu, dnes musí mít minimálně dva ‒ kromě zámku od bytu ještě od vchodu do domu. To už představuje bezpečnostní riziko i pro ostatní obyvatele domu, přitom téměř polovina domácností řeší ztrátu obyčejným přiděláním dalšího klíče. V nejhorší variantě tak nekontrolovaně vznikají další duplikáty klíčů od vchodových dveří, v lepším případě má správce domu aspoň evidenci ztrát, ale netuší, kdo má přístup do domu díky ztraceným klíčům. „Toto riziko je dalším důvodem, proč by se majitelé bytových domů měli rozhodnout pro pořízení moderních klíčových, ne-li rovnou čipových systémů,“ doporučuje Tomáš Kaltmeyer, majitel stejnojmenné rodinné zámečnické firmy.

Jak čelit ztrátám klíčů? „V kurzu jsou instalace elektronických systémů kontroly vstupu na vstupní dveře bytového domu. Přínos z pohledu samotné kontroly vstupu ale představují pouze tam, kde správce důsledně ruší oprávnění ztraceným čipům po nahlášených ztrátách,“ říká Tomáš Kaltmeyer.

Takový systém nabízí historii přístupů - analýzou dat je možné zjistit změnu četnosti. To může někdy znamenat změnu životního stylu (třeba pořízení psa a jeho pravidelné venčení), ale také nenahlášenou ztrátu, pokud se počet přístupů proti předchozímu období výrazně změní směrem dolů.

Firma Kaltmeyer nabízí čipy 2 v 1, které vedle funkce identifikátoru pro čtečku zahrnují také službu vrácení klíčů prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Pokud klíče někdo najde a nahlásí, majitel klíčů (resp. v případě nezletilého otec nebo matka) o tom během několika vteřin dostane zprávu.

 

Kaltmeyer je česká rodinná firma, která vznikla už v roce 1988. Provozuje zámečnictví a zabývá se projektováním a dodávkou mechanických a elektronických systémů kontroly vstupu ‒ nabízí klíčové systémy, čipové systémy, samozamykací zámky, vstupní portály, domovní telefony. Elektronické systémy dnes přinášejí více než polovinu tržeb. Kaltmeyer vybavil klíči například IKEM, Řízení letového provozu, Magistrát hlavního města Prahy, Hotel Hilton či společnost Zentiva. Firma je držitelem certifikátu ISO 9001 a držitelem patentu a několika užitných vzorů. Společnost sponzoruje cyklistický oddíl Kovo Praha, jehož člen Daniel Babor získal v srpnu roku 2017 na dráze, po titulu mistra Evropy, i duhový dres mistra světa.

Tagy článku