NYT: O vazbách Trumpovy kampaně na Rusko informovala Austrálie

NYT: O vazbách Trumpovy kampaně na Rusko informovala Austrálie
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
31 / 12 / 2017, 16:00

Vyšetřování možných kontaktů volební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s Ruskem uvedl do pohybu bývalý Trumpův poradce George Papadopoulos, který se o zákulisí politického soupeření zmínil v londýnském baru jistému australskému diplomatovi. Informoval o tom deník The New York Times (NYT) s tím, že Austrálie později o případu informovala americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Papadopoulos se přiznal, že FBI lhal o schůzkách, které pro Trumpův tým připravoval, a nyní se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem spolupracuje. Bílý dům o Papadopoulosovi hovoří jako o dobrovolníkovi, který působil na nižších stupních kampaně. Papadopoulos se přitom zúčastnil několika jednání s Trumpem a dalšími předními činiteli, jako je nynější ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

V květnu 2016 Papadopoulos popíjel v jednom z londýnských barů s bývalým australským ministrem zahraničí a nynějším vysokým komisařem Alexanderem Downerem, který zemi v Británii zastupuje, řekl, že Moskva má na Trumpovu demokratickou sokyni Hillary Clintonovou špínu, která ji zdiskredituje. Proč mu o tom řekl, jasné není, podle NYT se to ale odehrálo během pitky.

Není také známo, co přesně Downerovi řekl, ale o dva měsíce později, když byly na internetu zveřejněny uniklé e-maily demokratických činitelů, předali podle NYT Australané tuto informaci Spojeným státům.

Papadopoulos v době, kdy již působil v Trumpově kampani, navázal kontakt s maltským profesorem Josefem Mifsudem, který je stoupenec kremelského režimu a který v Moskvě často pobývá. Ten ho později seznámil s ruskými zástupci včetně ruského velvyslance v Británii, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump. Přes Mifsuda se Papadopoulos také očividně dozvěděl, že Rusové mají na Clintonovou diskreditující informace.

Trump spolupráci své kampaně s Ruskem odmítá, stejně tak odmítá s možností, že by se Rusko pokoušelo loňské prezidentské volby v USA ovlivnit.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace