O čem jsme neměli vědět: Odsouzený islámský terorista se snažil dostat do Evropy mezi imigranty.

O čem jsme neměli vědět: Odsouzený islámský terorista se snažil dostat do Evropy mezi imigranty.
09 / 11 / 2015, 07:45

Sicilská policie zatkla teroristu islámského státu Ben Nasru Mehdiho, který se skrýval mezi imigranty na lodi do Itálie. Informace neměla být zveřejněna, aby se zabránilo panice.

Tunisan Mehdi byl zatčen v Itálii v listopadu 2007 a následně byl odsouzen k sedmi letům vězení  za plánování teroristických útoků v Evropě. Po propuštění z přísně střeženého vězení Benevento v jižní Itálii byl ze země vyhoštěn. Informaci zveřejnil server independent.co.uk

Mehdi se pokusil znovu přijet do Itálie minulý měsíc, ale byl odhalen sicilskou policií při kontrole asi 200 imigrantů z Libye, které 4. října zachránilo italské námořnictvo u ostrova Lampedusa. Podle policie uvedl Mehdi falešné jméno, a prohlašoval, že hledá azyl v severní Evropě, aby se vyhnul politickému pronásledování. Jen díky kontrole otisku prstů byla odhalena jeho pravá identita. Na cestě byl s dalšími třemi muži, kteří jsou podezřelí z pašování uprchlíků z Libye do Evropy. 

O několik dní později byl 38 letý Mehdi, repatriován a předán tuniským orgánům. Tiskové zprávy naznačují, že se evropské bezpečnostní orgány pokoušely tento incident zamlčet, aby se zabránilo panice.

Potvrzuje se podezření evropských bezpečnostních složek a zpravodajských služeb, že se členové islámských teroristických skupin dostávají do Evropy, skryti mezi dalšími uprchlíky. 

Italský ministr vnitra Angelino Alfano již dříve uvedl, že "neexistuje žádný důkaz o tom, že by se islámští teroristé pokoušeli dostat do Evropy na palubě lodí s imigranty", navzdory varování pravicových politiků, že migrační vlna ze severní Afriky představuje vážnou bezpečnostní hrozbu. Alfano ale tvrdí, že italské bezpečnostní síly věnují tomuto riziku velkou pozornost.

Italské ministerstvo vnitra na dotaz deníku The Independent uvedlo, že Mehdi je považován za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů v Itálii. Je odborníkem na výbušniny a jedním z vůdců IS, který provádí nábor džihádistů do Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Při jeho zatčení před sedmi lety v Novellaře v severní Itálii policie uvedla, že zajistila chemické látky, dálkové rozněcovače a příručky o partyzánské válce. Byl tehdy zatčen s dalšími třinácti Alžířany a Tunisany po celé Evropě v rámci protiteroristické operace, organizované italskými orgány v Británii, Francii a Portugalsku. Všichni zatčení chtěli založit militantní buňky "salafistického džihádu" a plánovali sebevražedné atentáty. Sedmiletý trest odnětí svobody Medhiho byl z větší části založen na 25 odposleších, což potvrdil i odvolací soud v roce 2011.

Několik dní před zatčením Mehdiho, který tehdy pracoval jako zedník, byly zachyceny telefonní odposlechy, ve kterých se domlouval s teroristy v Damašku. Podle italské prokuratury je Mehdi jedním z nejdůležitejších teroristů, který také organizoval útoky na Blízkém východě.

Bojovníky IS pašují do Evropy gangy ze severní Afriky spolu s dalšími imigranty. Policie ani tajné služby ale neví, kdo je legitimní uprchlík a kdo terorista.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.