O čem si bude povídat Putin s Kerrym?

O čem si bude povídat Putin s Kerrym?
11 / 05 / 2015, 20:15

11.5.2015/Ministr zahraničí Spojených států John Kerry se na své zítřejší návštěvě v Rusku setká s prezidentem Vladimírem Putinem v Soči. Diskutovat budou mimo jiné o válce na Ukrajině. Vztahy mezi Západem a Ruskem jsou přitom právě kvůli ukrajinskému konfliktu, podpoře rebelů a anexi Krymu na nejhorší úrovni od konce studené války.

O návštěvě dnes informoval úřad vlády Spojených států a nepřímo narazil také na neshody mezi oběma zeměmi. Cesta má být prý zaměřena na udržení jasné linky komunikace s ruskými vyššími úředníky a má zabezpečit, aby byly americké postoje jasně tlumočeny.

Obě strany plánují diskutovat o Sýrii, kde se liší v pohledu, jak ukončit občanskou válku a Iránu, kde hledají shodu v omezení nukleárního programu Teheránu.

Ruské ministerstvo zahraničí také avizovalo návštěvu Kerryho, ale neuvedlo nic k jeho setkání s Putinem. Pouze uvedlo, že se setká také s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a obvinilo Washington z mnoha globálních problémů.

Rusko odmítá obvinění Západu a Ukrajiny, že vyzbrojuje pro-ruské separatisty, aby bojovali s vládou, a podporuje je vlastními ozbrojenými silami. V ukrajinské krizi přitom zemřelo od dubna 2014 na 6100 lidí. Washington proto navrhnul možnost poskytnout zbraně ukrajinským vládním silám, ale klíčové evropské země jako Německo jsou proti. Proti tomuto návrhu se postavila také velitel americké armády v Evropě.

Na důkaz nespokojenosti okolo situace na Ukrajině, se lídři USA, Německa a Francie neúčastnili vojenské přehlídky v Moskvě. Velký vliv na politiku západních zemí má také již rok trvající okupace Krymu. Ochlazení vztahů komentovalo i Rusko, vinu vidí na straně Spojených států. „Rusko-americké vztahy procházejí těžkými časy, které způsobuje Washington záměrně  svými nepřátelskými akcemi,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

"Bezdůvodně učinit Rusko odpovědným za ukrajinskou krizi bylo z velké části vyvoláno samotnými Spojenými státy v roce 2014… Barack Obama vybral cestu zrušení bilaterálních vztahů tím, že vyhlásil opatření na izolaci naší země na mezinárodní scéně a vyžádal si podporu těchto konfrontačních kroků u zemí, které tradičně následují kurz Washingtonu,“ dodalo ministerstvo.

 Zdroj: Reuters

 

Tagy článku