foto: Al-Džazíra screenshot/Tunisan Hasham Bin Ali Bin Amor Sliti
Televize v reportáži o údajném mučení bývalého vězně z Guantánama slovenskými policisty omylem uvedla, se ho dopustila česká policie.
Arabská televize Al-Džazíra přinesla zprávu o mučení Tunisana Hashama Bin Ali Bin Amor Slitiho, bývalého vězně z Guantánama.
Dokumentaci k případu zveřejnil americký list The New York Times. Tunisan působil v teroristické Tunis Combat Group. V roce 2004 ho belgický soud odsoudil na čtyři roky vězení v nepřítomnosti za působení v této skupině. V roce 2005 ho odsoudil tuniský soud na 8 let a v roce 2006 ho odsoudil další soud na dalších 8 let. Mimo jiné byl drogově závislý a má na kontě přes 400 disciplinárních přestupků za napadení, vyhrožování či podněcování masových nepokojů. V Afghánistánu prý absolvoval trénink v táboře Training Derunta, který měl být napojen na al-Káidu. (Zdroj: topky.sk)
Policejní zásah byl natočen ve slovenském azylovém zařízení. Video podle týdeníku Plus 7 dní sdílela i média blízká džihádistům. Při zveřejnění zprávy však došlo k chybě. Podle arabské televize Al-Džazíra se ale nehovoří o slovenských policistech, ale o příslušnících české policie. O Slovácích se mluví až dále v reportáži. "Slovenská policie zadržela Slitiho, napadla ho, bila a mučila poté, co vtrhla do jeho domova bez udání důvodu," píše Al-Džazíra o videu. Zpráva se rychle rozšířila do arabského světa a probrali ji i stránky blízké džihádistů z al-Káidy. Mezi nimi i stránka Islammemo.cc.
Slovenský server Aktuality.sk na to upozornil odborník - arabista. Informaci pod videem chybně překládá i google translator.
Po zveřejnění zásahu na Al-Džazíře se na Slovensku objevily spekulace, že kvůli reportáži by se mohla země ocitnout mezi terči teroristů.
„Vzhledem k tomu, co ti lidé vědí o střední Evropě, to může být pro vás paradoxně dobré, můžete z toho uniknout a problém se může otočit na Českou republiku,“ řekl slovenskému serveru po zveřejnění chyby bývalý šéf české vojenské rozvědky Andor Šándor. (Zdroj: novinky.cz)
Incident se měl odehrát během největšího muslimského svátku ramadán. Uvnitř bytu zůstal nepořádek a prostřený modlitební kobereček. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar tvrdí, že k žádnému násilí nedošlo. Vyloučil i zvýšení bezpečnostního rizika.
"Odmítám jakékoliv informace o mučení. Naše orgány se chovají vůči těmto osobám v souladu se zákonem. Je to holý nesmysl, "uvedl.
Tunisan je na Slovensku od listopadu 2014 a je přesvědčen, že policejní zásah nebyl v pořádku a proto podal stížnost i trestní oznámení. Obojí prověří ministerská inspekce. Ministerstvo vnitra SR upozornilo, že projekt podpory USA s uzavřením věznice v Guantánamu a přijetím vězňů trvá od roku 2008. Pobyt vězňů z Guantánama na Slovensku je dočasný, dva z osmi již nejsou na slovenském území.
K celé věci vydala 14. srpna písemné stanovisko i Slovenská informačná služba (SIS):
Naše zpravodajská služba je v oblasti boje proti terorismu v úzké spolupráci se zahraničními partnery. V roce 2014 bylo v České republice na boj proti terorismu zřízeno Národní bezpečnostní analytické centrum.
Naše zpravodajská služba ve spolupráci s ostatními bezpečnostními složkami v České republice provádí všechna potřebné zpravodajsko-bezpečnostní opatření na ochranu státu a bezpečnosti našich občanů před terorismem.
Na téma boje proti terorismu uvádíme, že od roku 2014 zahájilo naplno svou činnost i Národní bezpečnostní analytické centrum (NBAC), ve kterém jsou sdruženy všechny bezpečnostní složky, ministerstva a orgány státní správy, které 24 hodin denně, 7 dní v týdnu analyzují bezpečnostní rizika zejména se zaměřením na boj proti terorismu a okamžitě informují příslušné bezpečnostní složky, které následně přijímají opatření. Systém je založen na flexibilní a efektivní výměně informací v reálném čase a je kompatibilní s podobnými systémy našich partnerů v NATO a EU.
Slovenská informační služba striktně odmítá mediální nepravdivé konstrukce ohledně plnění svých úkolů v souvislosti s aktuální medializovaným videozáznamem a jeho zveřejněním na internetu. Monitoring takového typu videozáznamů pochopitelně naše zpravodajská služba v rámci zákonem uložených úkolů uskutečňuje, ale upozorňujeme, že nedisponujeme žádnými zákonnými možnostmi cenzurovat internet, a proto je cenzura v tomto směru nepřípustná.Kompetenci omezovat umísťování videozáznamů nebo jiných informací na internetu naše zpravodajská služba nemá, a v takovém případě by šlo o nezákonnou cenzuru, která je nepřípustná.
Dodáváme, že naše zpravodajská služba nedisponuje informacemi o mučení žádného vězně z Guantánama na Slovensku, tyto informace považujeme za vymyšlené a účelově šířené. V době internetu bez hranic je prakticky nemožné zabránit šíření nepravdivých informací a účelově vykonstruovaných zpráv tak, jak je tomu i v tomto případě. V nejbližších dnech však očekáváme, že se do tohoto případu vnese více světla a vzniklá situace ohledně šíření klamavých informací se vysvětlí.
K předmětnému zákroku policejních složek se už v minulých dnech vyjádřil prezident Policejního sboru, který srozumitelně vysvětlil jeho průběh i důvody a naše zpravodajská služba ho nemá důvod jakkoli komentovat.
Tagy