V srpnu jsme publikovali zprávu, že pár dní před volbami má být dokončena reorganizace zbytku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) převodem pod krajská policejní ředitelství. Záměr potvrdilo hned několik policejních špiček. Ministerstvo vnitra ani policejní prezidium nereagovaly. Následovalo dlouhé ticho po pěšině. Až nyní šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) – opět v tichosti – sdělil, že s pokračováním reorganizace nepočítá. Rozhodnou však nejspíš volby.
Po loňské policejní reorganizaci, kdy byla sloučena protikorupční policie s ÚOOZ, což zapříčinilo ostrou vládní roztržku, Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý připravili materiál, který má "pohřbít" torzo ÚOOZ.
Jakkoli plán až nyní – po téměř dvou měsících – Chovanec označil v písemné odpovědi na interpelaci poslance Jiřího Štětiny (Úsvit) za nepravdivý, záměr podle informací redakce pod kobercem neskončil.
„Plán je logický“
„Nejprve jsme se rozhodli nereagovat a vyčkávat na vývoj situace, proto se nevydala žádná oficiální prohlášení směrem k tisku,“ sdělil dobře informovaný zdroj z rezortu vnitra. „Nakonec se zvolila strategie, že zůstane-li po volbách ministerstvo v rukou ČSSD, reorganizace bude dokončena po nich. Rozhodnutí o převedení odborů V1 a V4 z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) pod kraje je totiž vzhledem k jejich činnosti – například obchod s lidmi – logické. Plánovalo se to už v minulosti, takže diskuze na toto téma proběhly,“ doplnil zdroj.
psali jsme: Bohuslav Chalupa k likvidaci zbytku ÚOOZ: Reorganizace je odborně a systémově nedomyšlená
Logičnost záměru podle něj spočívá i v tom, že v téměř každém kraji má dnes NCOZ jedno až dvě detašované pracoviště, takže smyslem je tato rovněž doplnit. „Potýkají se s nedostatkem lidí a daná kriminalita, kterou řeší zmíněné odbory, se předně odehrává v krajích. Není přece dobré, aby se činnosti dublovaly,“ konstatuje s tím, že záměr snad pochopí i nové vedení rezortu, i pokud by sociálnědemokratické nebylo.
Rovněž někdejší tisková mluvčí Policie ČR Jana Macalíková informaci v minulosti nepřímo potvrdila, když při vzniku NCOZ uvedla: „Fyzicky budou policisté prozatím na stejných místech, do budoucna se ale bude řešit jejich nová dislokace.“ Tím byla myšlena v případě zmíněných odborů právě krajská ředitelství.
„Tyto záměry se, jak bývá zvykem, mění a my je dostaneme vždy až shora a obvykle na poslední chvíli, takže se k tomu nemohu nyní vyjádřit,“ konstatoval například mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Jiří Matzner.
Červíček se zlobil
„V každém odboru pracuje cca až 150 policistů. Co vím, tak se záměr je převést pod kraje nikam nevypařil, i když je kolem toho dusno,“ sdělil jeden z vysoce postavených policejních funkcionářů, kterému se plán nelíbí. Informaci potvrdil i bývalý vyšetřovatel ÚOOZ Jiří Komárek – jeden z největších odpůrců původního sloučení celostátních útvarů, jehož v současné době Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze zneužití pravomocí.
psali jsme: EXKLUZIVNĚ Dokonáno jest: Chovanec pohřbí torzo ÚOOZ pět dní před volbami. Mazánek si vzal raději dovolenou
Jak on, tak další kritici varovali, že krajská ředitelství nemají na tolik detektivů peníze, takže to bude znamenat, že se vyšetřování mnohých případů zpomalí či úplně pozastaví. „Jsme opět svědky toho, že vše probíhá bez odborné veřejné diskuze. Zajímalo by mne, jak velká shoda v této věci panuje v managementu policie,“ zlobil se bývalý policejní prezident Martin Červíček.
Chovanec čelil kvůli pokračující reorganizaci interpelacím ve sněmovně. Security Magazín má k dispozici ministrovu odpověď poslanci Štětinovi. Chovanec uvedl, že „s pokračováním reorganizace nepočítá a informace se nezakládá na pravdě“.
psali jsme: Situaci v ÚOOZ bude zřejmě řešit Bezpečnostní rada státu. Hrozí destabilizace policie?
Vše tedy nyní, jak se zdá, závisí na výsledku voleb, což podle všeho platí i o centralizaci policejních sledovacích týmů. Doteď si na krajských ředitelstvích sledky kriminalisté na sledování osob a věcí „najímají“; se souhlasem státního zástupce a soudce to umožňuje trestní řád.
Od ledna příštího roku by však měly všechny tyto týmy – více než tisícovka lidí – přejít pod Útvar zvláštních činností (ÚZČ). Obavu z plánu již vyjádřil někdejší šéf ÚZČ Tomáš Almer. „Informace se budou soustředit na jednom místě, vznikne obrovské nebezpečí, že s nimi začne někdo něco vymýšlet.“