"O teroristickém útoku jsme věděli a čekali jsme ho," uvedl západní diplomat

&quote;O teroristickém útoku jsme věděli a čekali jsme ho,&quote; uvedl západní diplomat
Popisek: Ilustrační foto
15 / 11 / 2015, 13:30

Ve Francii se začínají ozývat kritici zpravodajských služeb a francouzské vlády. Několik úředníků vypovědělo, že Francie měla informace o připravovaném teroristickém útoku.

 

Pařížané stojí před otázkou, jak je možné, že se francouzským bezpečnostním složkám nepodařilo zabránit pátečnímu teroristickému útoku, který je nejhorším za posledních deset let v Evropě. 

Vysoce koordinovaná povaha pátečních útoků, při nichž nejméně osm útočníků zahájilo téměř v jeden okamžik simultánní útoky na šesti různých místech v Paříži, vyvolalo otázky, zda francouzské protiteroristické jednotky nedostaly varování o připravovaném útoku a proč těmto útokům nezabránily.

Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí sdělil, že irácká tajná služba předala kolegům v zahraničí zachycenou informaci, podle níž radikálové připravují útoky ve Francii, USA a Íránu. "Naše tajná služba získala informaci, že v nejbližší době mají být spáchány útoky. Obecně šlo o Evropu, specificky o Francii, ale také o Ameriku a Írán," řekl Džaafarí, Všem těmto zemím prý Irák informaci včas, tedy před pařížskými útoky, předal. Zdroj: tyden.cz

Francouzský prezident François Hollande totiž prohlásil jen pár hodin po útoku, že "útočníci byli radikálové IS a jejich akce byla připravena v zahraničí". A to řekl v okamžiku, kdy se ještě islámský stát oficiálně k útoku nepřihlásil . Francouzská média mezitím uvedla, že jedním z útočníků byl devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai, již dříve sledovaný policií.

Tajné služby včas varovaly evropské politiky před teroristickými útoky.

"Něco jsme čekali, věděli jsme, že to přijde, "řekl jeden západní diplomat pro BuzzFeed News pod podmínkou anonymity. "Skutečnost, že se nám útok nepodařilo zastavit, je určitě neúspěch. Ale nedokážete si představit, kolik útoků už jsme zastavili. Podobný útok je ale noční můrou bezpečnostních složek. Všechny napadené cíle byly "měkké" a jak můžete ochránit všechny lidi, když se někdo rozhodne zaútočit na restauraci nebo na koncertní vystoupení?" 

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.

Francouzský expert Alain Charret uvedl, že je "neuvěřitelně náročné jak pro armádu, tak pro výzvědné služby, předpovídat všechny útoky. Navíc je velmi obtížné sledovat všechny potencionální útočníky, když se nakonec může jednat pouze o dva pachatele, kteří jednají na vlastní pěst. Zdá se ale, že se v tomto případě jednalo o velkou skupinu dobře organizovaných útočníků, u níž by mělo být sledování mnohem snadnější.

O francouzském protiteroristickém bezpečnostním systému se vždy tvrdilo, že je jedním z nejlepších na světě. Systém zašťiťují speciální protiterorističtí soudci, kteří mohou v případě konkrétních bezpečnostních hrozeb velice rychle mobilizovat celý aparát. 

Jeden z těchto soudců, Marc Trevidic, řekl listu Le Figaro, že "bylo jasné, že se připravuje velký teroristický útok. Militanti vracející se v posledních měsících ze Sýrie a Iráku, kde bojovali po boku IS, a byli vyslýchání francouzskými bezpečnostními složkami, shodně uvedli přede mnou - vyšetřujícím soudcem, že Francie je největším nepřítelem islámského státu a ten se chystá nás tvrdě potrestat a zaútočit proti nám. Řekli také, že jejich zdroje bojovníků jsou nevyčerpatelné a jejich nenávist je nezastaví. "

Bývalý vysoký zpravodajský důstojník, který je velmi dobře seznámen s celým systémem francouzských zpravodajských služeb se domnívá, že došlo k zásadnímu pochybení díky organizačním změnám, které proběhly v minulosti v tajných službách. Jde o to, že dvě zpravodajské služby - RG (Central Directorate of General Intelligence) a DST (Directorate of Territorial Surveillance) byly sloučeny, a byla vytvořena jedna nová, větší, a také mnohem slabší pod názvem DGSI (General Directorate for Internal Security). "Myslím si, že právě tento krok oslabil funkčnost celé organizace. Mám přátele, kteří byli v RG a DST a shodují se, že nově vytvořená organizace je nevýkonná."

V zemi byly tajné služby v pohotovosti už od ledna, kdy tři islámští radikálové (a dva z nich sledovala francouzská kontrarozvědka) zavraždili 12 lidí při útocích na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a košer lahůdkářství. V srpnu tajná služba zajistila 30 letého Francouze, který se vrátil ze Sýrie a uvedl vyšetřovatelům, že "islámští militanti plánují útoky na francouzské koncertní sály."

Poslankyně Jana Černochová "Francouzské tajné služby opakovaně selhaly v boji s teroristy, takže nastal čas na to, aby si tamní důstojníci přiložili pistoli k hlavě."

V této souvislosti citujeme názor českého bývalého vojenského analytika Jaroslava Štefce, který dnes uvedl pro server ParlamentníListy.cz:

"To, že premiér Sobotka v sobotu prohlásil, že nejsou žádné informace o tom, že by České republice v souvislosti s tím, co se stalo ve Francii, aktuálně něco hrozilo, nic moc neznamená. Není moc šancí získat ohledně těchto akcí vůbec nějaké informace. My tady máme jeden obrovský problém. České vojenské zpravodajství se de facto vyřadilo ze systému poskytování informací v rámci NATO. Kvůli těm průšvihům, ke kterým tam docházelo. Nevím, jak je na tom BIS, ale myslím si, že její základní problém je v tom, že nemají informátory v rámci těchto komunit. Sehnat tam informátory, kteří mají opravdu přístup k informacím, je velmi obtížné, je to prakticky nulová pravděpodobnost. Takže my vlastně nemáme informace o tom, co se děje u nás v muslimské komunitě,“ 

Zdroj: buzzfeed.com

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.