"O výběru uprchlíků si chceme rozhodovat sami" říká zástupce českého ministerstva vnitra

&quote;O výběru uprchlíků si chceme rozhodovat sami&quote; říká zástupce českého ministerstva vnitra
Popisek: Ilustrační foto
15 / 07 / 2015, 17:00

Pokud nebude mít Česko možnost dohlížet na výběr uprchlíků, kteří se mají přemístit z Itálie a Řecka do České republiky, postaví se proti přesunům migrantů v rámci celé Evropské unie.

Informaci zveřejnila ČTK na serveru ceskenoviny.cz.

To řekl dnes novinářům ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman a doplnil, že "Dokud nebude ležet na stole dohoda o relokačních číslech, dohoda o relokačních podmínkách, tak nemá smysl se o tom začít bavit. My jsme připraveni od zhruba září na tom pracovat, ale neřekneme žádnou další podrobnost, dokud nebudou hotové dohody, které leží v Bruselu na stole."

Vedle stanovení přesných počtů, chce Česko i jasná pravidla procesu. "My máme jeden zájem. Abychom relokovali jen z té země, do které budeme moci nasadit své lidi. Aby nám někdo nevybíral někoho bez jakékoliv rozmyslu," poznamenal Haišman. Členské státy Evropské unie podle něj musí mít dozor nad výkonem azylových a imigračních procedur v Itálii a Řecku. "Pokud to nebude kondicionálně propojené, tak Česká republika bude proti tomu, aby se relokovalo," řekl.

"My si samozřejmě ve finále úplně nebudeme vybírat v té relokaci. Ale z těch lidí, které nám nabídnou, chceme udělat bezpečnostní screening a také mimo jiné pohovor s tím člověkem," uvedl ředitel odboru. "Také při tom pohovoru se ho zeptáme na jeho vůli k nám jít," doplnil.

Česká vláda minulý týden rozhodla o tom, že do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků.

Evropské komisi ani lucemburskému předsednictví se ale nedaří dotáhnout věc do konce a proto se ani neočekává , že by konečné dohody dosáhli ministři vnitra, kteří budou jednat 20. července v Bruselu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace