Obama Brity nepřesvědčil. Většina chce pryč z EU

Obama Brity nepřesvědčil. Většina chce pryč z EU
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
27 / 04 / 2016, 06:45

Tábor odpůrců britského členství v Evropské unii v posledních dnech vzrostl: pro odchod z unie by nyní hlasovalo 46 procent dotázaných a pro setrvání 44 procent.

Londýn (ČTK)- Vyplývá to z aktuálního průzkumu institutu ICM. Z výsledků je tak podle agentury Reuters patrné, že výzva amerického prezidenta Baracka Obamy, aby Londýn zůstal součástí evropského bloku, zatím neměla očekávaný dopad.

Setrvání Británie v Unii je „v hlubokém zájmu USA“, řekl šéf Bílého domu. Členství v Evropské unii podle Obamy přispívá k bezpečnosti i k hospodářské prosperitě Spojeného království.

Průzkum ICM ukazuje na mírné zvýšení počtu příznivců brexitu, tedy odchodu Británie z EU, nerozhodnutých je deset procent. V předchozí sondáži ICM zveřejněné v polovině dubna se pro vystoupení z EU vyslovilo 45 procent dotázaných.

Svůj aktuální průzkum institut ICM provedl mezi pátkem a nedělí, tedy v době, kdy Obama během návštěvy Británie vyzval voliče, aby evropskou osmadvacítku neopouštěli.

Svůj telefonický průzkum pro list The Daily Telegraph dnes zveřejnila také agentura ORB, podle které je příznivců unijního členství 51 procent, zatímco odpůrců 43 procent. Zbytek dotazovaných zatím nevěděl, jak bude v červnovém referendu hlasovat.

Referendum, které bude 23. června, slíbil uspořádat britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, jež jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli.

Cameron, který se v únoru dohodl s ostatními šéfy států a vlád EU na nové podobě vzájemných vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za setrvání v unii. Významným představitelem tábora odpůrců je oblíbený londýnský starosta a člen Cameronovy strany Boris Johnson.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace