Obama chce dobýt Rakku. Posílá do Sýrie další speciální jednotky

Obama chce dobýt Rakku. Posílá do Sýrie další speciální jednotky
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Sýrie
09 / 04 / 2016, 17:45

Obamova administrativa zamýšlí navýšit počet vojenských speciálních jednotek až o 250. Chce dobýt hlavní baštu islamistů, Rakku.

Prezident Barack Obama zřejmě před vypršením svého mandátu pošle zhruba dalších několik desítek zvláštních jednotek do Sýrie. Jeho plánem je dobýt s místními vojenskými silami strategická města, které ovládá Islámský stát, hlavně Rakku. Je to v souladu s jeho dlouhodobým závazkem zesílit boj proti Islámskému státu, na jehož konci má být jeho úplná porážka. Pentagon doporučil Obamovi, aby tyto zvláštní jednotky do Sýrie poslal za účelem všestranné pomoci skupinám rebelů bojujících proti Islámskému státu.

Hlavním cílem tohoto kroku je vytlačit Islámský stát z pozic v Sýrii, Racce, Mosulu a Iráku a převzít nad nimi s místními bojovníky úplnou kontrolu. Obama řekl, že bojující jednotky proti Islámskému státu nemohou nechat dojít situaci tak daleko, aby islamisté nadále disponovali základnami v kriticky důležitých městech, jako jsou Mosul nebo Rakka. Naopak je nutné permanentně na islamisty stupňovat tlak.

Místním bojovníkům se má od Američanů dostat asistence, která například zahrnují vojenská školení, strategické rady v důležitých bitvách, aby byla zvýšena celková účinnost boje proti Islámskému státu. Američané se budou v následujících týdnech soustředit na to, aby místní vojenské síly dobyli baštu Islámského státu, Rakku, kterou Islámský stát vyhlásil jako hlavní město Sýrie.

Obama doufá, že za účelem dobytí Rakky se shromáždí větší vojenská koalice, která se nebude skládat pouze ze syrských jednotek, ale také ze členů Syrské demokratické fronty, je zahrnuje i nearabské bojovníky.

 

Zdroj: edition.cnn.com

 

 

Tagy článku